Оновлено: Верховна Рада повернула відшкодування ПДВ сільгоспвиробникам олійних культур
За відповідний законопроект проголосували 249 народних депутатів

Верховна Рада прийняла за основу та в цілому законопроект щодо повернення відшкодування податку на додану вартість (ПДВ) сільськогосподарськими підприємствами – виробниками соєвих бобів, насіння свиріпи або ріпаку, вирощених ними на власних або орендованих землях сільськогосподарського призначення.
За відповідний законопроект №7403-д проголосували 249 народних обранців.
«Враховуючи необхідність пошуку компромісного шляху вирішення зазначеного питання у Комітеті Верховної Ради України з питань податкової та митної політики напрацьовано проект нового тексту законопроекту, яким передбачається повернення бюджетного відшкодування податку на додану вартість тільки сільськогосподарським виробникам при експорті ними вирощених сої і насіння ріпаку», – йдеться у поясненні до документа.
Згідно із документом, оподатковуються ПДВ операції з вивезення за межі митної території України в митному режимі експорту зазначених олійних культур, вирощених на землях сільськогосподарського призначення, які перебувають у власності сільськогосподарських виробників або у їх постійному користуванні, або використовуються ними на правах оренди (субаренди) чи емфітевзісу.
«Прийняття законопроекту забезпечить недопущення завдання збитків аграріям, які займаються вирощуванням олійних культур та сприятиме розвитку в Україні підприємств з переробки насіння олійних культур», – йдеться у поясненні до документа.
Оновлено: як прокоментував Mind заступник голови Всеукраїнської аграрної ради (ВАР) Михайло Соколов прийняття зазначеного законопроекту, – «Цей законопроект – подвійний подарунок для великих олігархічних компаній».
Так, він пояснив, тепер свою сою вони продадуть на експорт за високою ціною, а сою у маленьких фермерів – будуть купувати тут за зниженою ціною, переробляти її і знову продавати дорожче.
«7403-д говорить про те, що ПДВ буде відшкодовуватися тільки в тому випадку, якщо експорт здійснює сам сільгосптоваровиробник. Але для того, щоб сформувати експортну партію потрібно бути досить великим підприємством. Так, великі підприємства експортувати зможуть, а маленькі – не зможуть», – підкреслив Соколов .
Нагадаємо, як і раніше зазначали у ВАР щодо зазначеного законопроекту, експортувати олійні самостійно зможуть тільки великі виробники, що викликало протести аграріїв. Так, у ВАР зазначали, що великим сільгоспвиробникам буде відшкодовуватися ПДВ, а дрібні, так як вони не можуть сформувати партію для корабля, будуть змушені продавати товар трейдерам. У цьому випадку трейдери, за відсутності відшкодування експортного ПДВ на олійні, знизять ціни на них для виробників.
З огляду на це, у ВР був зареєстрований альтернативний законопроект, яким пропонувалось повернути відшкодування ПДВ і невеликим виробникам олійних. Водночас обидва документи неодноразово планувались до розгляду у Верховній Раді, але кожного разу до голосування справа не доходила.
Раніше у ВАРзазначали, що збитки малих і середніх виробників від скасування відшкодування ПДВ при експорті олійних перевищать 6 млрд грн, при цьому рентабельність вирощування сої та ріпаку істотно знизиться. У зв'язку з цим аграріям цього року доведеться зменшити площі посівів під цими культурами мінімум на 30%.
Нагадаємо, правками до Податкового кодексу України на 2018 рік передбачено тимчасове скасування відшкодування ПДВ при експорті: соєвих бобів – з 1 вересня 2018 року по 31 грудня 2021 року, ріпаку – з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2021 року.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].