mind
Гройсман доручив провести розслідування через вислів замміністра про те, що всі онкохворі помруть

Гройсман доручив провести розслідування через вислів замміністра про те, що всі онкохворі помруть

У МОЗ стверджують, що ці вирвані з контексту слова стали відповіддю на закид Рахункової палати, і вже принесли вибачення

Гройсман доручив провести розслідування через вислів замміністра про те, що всі онкохворі помруть
Олександр Лінчевський
фото з соцмереж

Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман відреагував на скандал у соцмережах, який розгорівся після критично невдалого висловлювання заступника міністра охорони здоров'я Олександра Лінчевського про неефективність лікування раку за кордоном.

Зокрема, Гройсман розпорядився порушити щодо Лінчевського дисциплінарне провадження, про що повідомив прес-секретар прем’єр-міністра Василь Рябчук.

«Сьогодні прем'єр дав вказівку порушити дисциплінарне провадження стосовно заступника міністра охорони здоров'я Олександра Лінчевського. Мета – вивчення інформації, поширеної в ЗМІ, щодо його висловлювань», – написав він у Facebook, додавши, що тепер замміністра буде «непереливки».

Про актуальне. Сьогодні Прем'єр дав вказівку порушити дисциплінарне провадження стосовно заступника міністра охорони...

Опубліковано Vasya Ryabchuk 4 червня 2018 р.

2 червня на сайті «Онкологічний портал України» з'явилася стенограма промови Олександра Лінчевського, з якою він виступив під час засідання Рахункової палати. У стенограмі, зокрема, містилась заява Лінчевського щодо нібито неефективності лікування онкохворих за кордоном, яка викликала обурення в суспільстві.

Згідно з текстом стенограми, Лінчевський сказав: «Відносно нерезультативності та неекономного використання грошей. У сухому залишку – 25 відсотків пацієнтів, власне, вмирають. Тобто, кожен четвертий лікується за кордоном неефективно. Друзі, колеги! Це рак. Вони всі помруть. Вони всі помруть без варіантів. І ефективність цієї програми нуль відсотків. Ці проблеми. Тобто ці онкологічні захворювання, які, власне, вимагають трансплантації кісткового мозку, вони закінчуються смертю. Рано чи пізно».

Ці слова викликали збурення в суспільстві та шквал критики у соцмережах. Згодом прес-служба Міністерства охорони здоровʼя повідомила, що Лінчевський вибачається за «неприпустимо невдало використані вислови» під час виступу в Рахунковій палаті.

«Заступник міністра Олександр Лінчевський приносить вибачення за емоційні вислови, неприпустимо невдало використані під час його доповіді для опису проблеми, що зачіпає надто чутливі питання для пацієнтів, їхніх близьких та небайдужих громадян», – заявили в МОЗ.

Крім того, у відомстві привернули увагу «до неприпустимості розповсюдження некоректного припущення щодо високого рівня смертності (25%) серед пацієнтів, яких міністерство направляло на лікування за кордон».

«Оскільки всі пацієнти у рамках цієї програми перебувають у важкому або вкрай важкому стані здоров’я, прогнозування успішності трансплантації та імовірності настання рецидиву ускладнене та залежить, у тому числі, і від якості забезпечення післяопераційного періоду після повернення в Україну. Усі ці випадки мають високі ризики, отже, частка випадків з ремісією на рівні 75% є високим результатом для подібної програми», – пояснили в міністерстві.

Наживо: заступник міністра охорони здоров’я Олександр Лінчевський надає оперативний коментар щодо висновків аудиту Рахункової Палати України щодо ефективності програми “Лікування громадян України за кордоном”. Міністерство охорони здоров’я України стурбоване активним поширенням окремих уривків виступу заступника міністра охорони здоров’я Олександра Лінчевського, вирваних з загального контексту плідного діалогу МОЗ України з Рахунковою палатою України. МОЗ України вважає звіт Рахункової палати за результатами аудиту програми високопрофесійним документом, що буде використаний для подальших змін.

Опубліковано Міністерство охорони здоров'я України 4 червня 2018 р.

У відомстві зазначили, що слова Лінчевського були вирвані з контексту, а насправді він відповів на критичне зауваження у звіті Рахункової палати про те, що «25% онкопацієнтів, які лікуються за кошти бюджету закордоном, помирають». Як зафіксовано в тексті стенограми, замміністра далі продовжив свою думку:

«Ми даємо шанс людині пожити ще трішки, пожити довше. 75% пацієнтів прожили один рік, два роки, три роки, п'ять років».

У коментарі журналісту ТСН заступник міністра підтвердив, що, навпаки, виступає за збереження програми і за можливість лікування за кордоном для пацієнтів з важкими захворюваннями. 

За матеріалами: Громадське, Радіо Свобода, Обозреватель, ТСНСтежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті