В середньому у світі гине два журналісти кожного тижня – ООН
Лише з початку цього року було вбито 88 журналістів

З 2012 по 2016 рік у світі було вбито 530 журналістів, в середньому два за тиждень, таку сумну статистику повідомили в центрі новин ООН з нагоди Міжнародного дня припинення безкарності за злочини проти журналістів, який відзначається 2 листопада.
Найбільше жертв серед теле- і радіожурналістів і співробітників друкованих ЗМІ. Найнебезпечніший регіон для кореспондентів – арабські країни. Там відзначається різке зростання вбивств журналістів і випадків захоплення їх в заручники групами войовничих екстремістів.
У Mind з'явився телеграм-канал Mind tweet, де ви першими отримуєте головні новини, що мають вплив на економіку та бізнес. Підпишіться, щоб зберегти ваш час та гроші.
І хоча вбивства іноземних журналістів отримують значний міжнародний резонанс, 92% загиблих – це місцеві кореспонденти. Причому 90% злочинів проти журналістів залишаються безкарними.
Ще одна тривожна тенденція – зростання насильства проти жінок, які працюють у ЗМІ. «Журналістки знаходяться в більшій небезпеці, не тільки в зв'язку з їх репортажами і розслідуваннями, а й тому, що вони – жінки, що збільшує загрозу сексуального насильства», – зазначив Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш.
Він нагадав, що тільки в цьому році вже вбито, щонайменше, 88 журналістів.
«Ще багато тисяч зазнали нападів, переслідувань, затримань або тюремного ув'язнення за сфабрикованими звинуваченнями без дотримання належної правової процедури», – додав глава ООН.
Уряди переслідують неугодних репортерів, користуючись різноманітними приводами – від забезпечення національної безпеки та боротьби з тероризмом – до звинувачень у наклепі, образах і богохульстві.
Ще один аспект проблеми – свобода слова в інтернеті й соцмережах. За даними ЮНЕСКО, у всіх регіонах зростає загроза безпеці журналістів, які працюють в цифровому просторі. Тільки за рік з 2015 по 2016-й кількість випадків закриття інтернет-ресурсів збільшилася більш ніж в три рази. Розширюється практика фільтрації і блокування онлайн-контенту.
Однак прогрес є. Так, за даними ЮНЕСКО, кількість країн, які прийняли закон про свободу інформації, за 5 років зросла з 90 до 112. 74% держав-членів ЮНЕСКО надають інформацію стосовно безпеки журналістів.
«Журналістика – не злочин», – сказав Генеральний секретар, віддаючи належне журналістам, які, незважаючи на залякування і погрози, виконують свою роботу. «Їхня праця – і праця їх загиблих колег – нагадує нам про те, що істина ніколи не помре. Настільки ж непохитною має залишатися і право на свободу вираження поглядів», – додав Антоніу Гутерріш і закликав уряди стати на захист журналістів і створити умови, необхідні для їх роботи.
Нагадаємо, The Washington Post опублікувала останню статтю убитого саудівського журналіста Хашоггі, в якій він пише про утиски вільної думки в арабських країнах і численні арешти колег.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: editor@mind.ua.