mind
Екс-співвласника агрохолдингу «Мрія» Миколу Гуту відпустили під чесне слово

Екс-співвласника агрохолдингу «Мрія» Миколу Гуту відпустили під чесне слово

Агробарона підозрюють у шахрайстві на 800 млн грн

Екс-співвласника агрохолдингу «Мрія» Миколу Гуту відпустили під чесне слово
Фото: Shutterstock

Екс-співвласника агрохолдингу «Мрія» Миколу Гуту, який чотири роки переховувався у Швейцарії, після екстрадиції в Україну відпустили під чесне слово, повідомляє DW.

Правоохоронні органи України підозрюють Миколу Гуту у масштабному шахрайстві: розкраданні майже 800 млн грн, залучених на міжнародних фінансових ринках у іноземних інвесторів під розвиток бізнесу холдингу «Мрія». Ошукані кредитори заявляють, що сума завданих Гутою збитків перевищує $200 млн, які колишній керівник холдингу, імовірно, вивів на підконтрольні офшорні рахунки.

Днями, 5 листопада, завершилася епопея щодо його екстрадиції на батьківщину. Видача правоохоронним органам України стала можливою після того, як у вересні Федеральний адміністративний суд відхилив скаргу Гути на відмову в наданні притулку в Швейцарії, видану компетентними органами країни. Гута наполягав, що українські правоохоронні органи переслідують його «з політичних мотивів».

Після відмови у притулку в Гути був єдиний шанс залишитися у Швейцарії або принаймні ще на декілька місяців затягнути питання екстрадиції: скарга до Федерального суду. І втікач скористався ним: 15 жовтня Гута подав скаргу до Федерального суду Швейцарії з вимогою скасувати дозвіл на екстрадицію. Однак вже за декілька днів стався несподіваний поворот. «19 жовтня скаргу було відкликано», – повідомило у відповідь на запит DW Федеральне відомство юстиції Швейцарії.

Отже, Гута фактично добровільно повернувся в Україну. Вочевидь, між 15 і 19 жовтня сталося щось, що змусило його після років боротьби з екстрадицією змінити свою думку. Утім, про угоду зі слідством, схоже, офіційно поки не йдеться. Речник ГПУ Андрій Лисенко зазначив, що це питання вирішуватиметься під час досудового розслідування.

Звільнення без застави – не перше неординарне судове рішення у справі Миколи Гути. Раніше адвокатам втікача вже вдавалося домагатися проміжних рішень щодо скасування ордеру на арешт. Крім того, суди подекуди відмовляли слідчим в арешті сільськогосподарської техніки, яку перед втечею Гута і його спільники незаконно вивели з власності холдингу і сховали від кредиторів. Рішення на користь Гути виносилися подекуди суто з формальних підстав. Наприклад, через подання слідчими незавірених копій документів.

Як писав Mind, на початку листопада стало відомо, що агрохолдинг «Мрія» (Великобританія) завершив продаж своїх активів арабській компанії Salic UK Ltd (британська дочірня компанія Saudi Agricultural and Livestock Investment Company).

«Мрія» – вертикально інтегрований агропромисловий холдинг, заснований в 1992 році Іваном Гутою. На сьогодні його земельний банк становить 180 000 га, розташованих у Тернопільській, Хмельницькій, Івано-Франківській, Чернівецькій, Львівській і Рівненській областях.

Нагадаємо: у серпні 2014 року «Мрія» повідомила про технічний дефолт – прострочену виплату близько $9 млн процентного доходу і близько $120 млн в рахунок погашення боргу за її зобов'язаннями. Сукупна заборгованість перед усіма фінансовими кредиторами з урахуванням гарантій, наданих пов'язаним з сім'єю Гута компаніям, на момент оголошення дефолту агрохолдингу становила близько $1,3 млрд.

На початку лютого 2015 року операційний контроль над холдингом перейшов до кредиторів, які обрали нове керівництво.

За фактом шахрайства порушено низку кримінальних справ. Син Івана Гути – Микола – був оголошений у розшук по лінії Інтерполу.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті