Воєнний стан в Україні: в чому його переваги та які обмеження

Воєнний стан в Україні: в чому його переваги та які обмеження

Якщо воєнний стан буде введено, в найближчі 60 діб не можна буде проводити вибори

Воєнний стан в Україні: в чому його переваги та які обмеження

Президент України Петро Порошенко під час екстреного засідання РНБО підтримав введення воєнного стану в країні. Зранку 26 листопада Верховна Рада має зібратися на термінове засідання та розглянути запровадження воєнного стану на термін 60 діб.

При цьому президент наголосив, що запровадження режиму воєнного стану жодним чином не означає, що Україна буде проводити якісь наступальні дії чи оголосить війну.

Режим воєнного стану, за його словами, передбачає спрощену процедуру для мобілізації всіх військових резервів держави.

Секретар РНБО Олександр Турчинов у відповідь на запитання «“Чи вплине запровадження військового стану на виборчий процес» під час брифінгу після термінового засідання РНБО сказав, що у випадку нормалізації ситуації військовий стан може бути скасований у будь-який момент.

Про те, що означає воєнний стан, розбиралися журналісти ТСН з посиланням на Закон про правовий режим воєнного стану, ухвалений в 2000 році.

Що таке воєнний стан?

Воєнний стан – це особливий правовий режим, який вводиться у разі збройної агресії проти України чи нападу на неї, небезпеки незалежності та територіальній цілісності держави.

Яка процедура введення воєнного стану?

Спочатку відповідну пропозицію президентові держави подає РНБО. Розглянувши цю пропозицію, президент видає указ про введення воєнного стану. Його протягом двох днів затверджує Верховна Рада, яка з цією метою збирається без скликання. Затверджений парламентом указ негайно оголошується через ЗМІ.

Крім того, Україна негайно через генсека ООН повідомляє про параметри введеного надзвичайного стану держави, які беруть участь у Міжнародному пакті про громадянські і політичні права.

Скільки може тривати воєнний стан?

Воєнний стан може бути введений як на всій території держави, так і в окремих її місцевостях – це повинно бути чітко зазначено у президентському указі.

На відміну від надзвичайного стану, який не може тривати довше 60 днів, воєнний стан не має обмежень у часі. Однак в указі про його введення повинно бути вказано, на який саме час цей стан вводиться.

Крім того, в указі президента має міститися вичерпний перелік прав і свобод людини і громадянина, які протягом дії воєнного стану буде обмежено.

Які можуть бути обмеження?

Військове командування отримує право порушувати питання про заборону діяльності політичних партій та громадських організацій, якщо «вона загрожує суверенітету, національній безпеці України, її державній незалежності та територіальній цілісності, життю громадян».

Крім того, на час дії воєнного стану військове командування отримує повноваження щодо контролю підприємств зв’язку, видавництв, телерадіоорганізацій та навіть театрів.

Воно може використовувати радіостанції, телецентри та друкарні для військових потреб і проведення роз’яснювальної роботи серед військ і цивільного населення.

Варто зазначити, під час засідання РНБО наголосили, що всі банківські установи працюватимуть без перебоїв.

Комендантська година

Під час воєнного стану може бути запроваджена комендантська година – тобто заборона перебування на вулицях в певний час доби без спеціальних дозволів.

Вводиться особливий режим в’їзду та виїзду з території, на котрій запроваджено воєнний стан, може бути обмежено рух транспортних засобів та свобода пересування як громадян України, так і іноземців.

Призовникам та військовозобов’язаним можуть заборонити змінювати місце проживання без відома військового командування.

Військове командування отримує право перевіряти у людей документи, а також оглядати їхні речі та автомобілі. В разі крайньої потреби людей можуть евакуйовувати.

Як працюватиме Рада?

Якщо у цілій державі або в окремих її місцевостях вводиться воєнний стан, парламент збирається без скликання і працює в сесійному режимі.

Поки триває термін дії цього стану, розпустити парламент не можна. Не можуть бути припинені повноваження омбудсмана, міністерств, органів місцевого самоврядування, судів та прокуратур.

Протягом воєнного стану не можна змінювати Конституцію України і Криму, проводити вибори президента та парламенту України, а також органів місцевого самоврядування. Так само забороняється проводити всеукраїнський і місцевий референдуми.

Суспільні роботи

На території, на якій введено воєнний стан, військове командування разом з іншими органами влади або й самостійно має право запроваджувати трудову повинність та залучати громадян до суспільно корисних робіт.

Трудова повинність полягає у виконанні робіт оборонного характеру, а також у ліквідації надзвичайних ситуацій техногенного, природного та воєнного характеру, а також їх наслідків.

При цьому тривалість виконання таких робіт та їхня оплата встановлюються відповідно до українського трудового законодавства.

Процедура скасування воєнного стану

Воєнний стан скасовується указом президента у разі «усунення загрози нападу чи небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності».

З такою пропозицією до президента може звернутися або РНБО, або парламент. Указ про скасування воєнного стану негайно оголошується через ЗМІ.

***

Нагадаємо: 25 листопада українські малі кораблі здійснювали перехід з одного українського порту в другий. Це право гарантоване Конвенцією ООН з морського права і угодою з РФ від 2003 року. Місяць тому два інших українських кораблі спокійно здійснили подібні дії. Сьогодні українські кораблі були атаковані в спину, коли вже поверталися назад, і були захоплені силами РФ. Дані дії мають всі ознаки акту агресії відповідно до пункту D, статті 3 Резолюції Генасамблеї ООН № 3314 від 14.12.1974.

Наразі три українські кораблі захоплено агресором, шість українських військовослужбовців поранено, двоє у важкому стані.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті