НБУ вперше оприлюднив річний план перевірок банків на 2019 рік
Наступного року НБУ планує перевірити 51 банк

Національний банк України розпочинає публікацію на своєму офіційному веб-сайті річного плану інспекційних перевірок банків на 2019 рік, йдеться у повідомленні на сайті регулятора.
Як зазначається, до переліку фінансових установ, в яких пройдуть у 2019 році планові інспекційні перевірки, увійшов 51 банк.
«Національний банк відповідно до затвердженої Стратегії продовжує впроваджувати принципи прозорості при здійсненні банківського нагляду та плануванні інспекційних перевірок банків. Відтепер ми щорічно будемо оприлюднювати наш план перевірок на наступний рік. Разом з тим Національний банк вирішив запровадити практику завчасного, не пізніше ніж за 20 днів до початку перевірки, доведення до банків інформації про проведення планових інспекційних перевірок та їх програми. Ці заходи сприятимуть підвищенню прозорості та ефективності здійснення нагляду за дотриманням банками вимог банківського законодавства, нормативно-правових актів Національного банку України, з урахуванням оцінки ризиків, сприянню стабільності банківської системи, захисту інтересів вкладників та кредиторів банків», – прокоментувала перший заступник голови Національного банку Катерина Рожкова.
За її словами, у наступному році Національний банк продовжить також проводити позапланові перевірки, необхідність яких визначатиметься на підставі наглядових дій у рамках системи раннього реагування. Усього за 2018 рік департамент виїзних перевірок банків НБУ здійснив 25 планових та 21 позапланову перевірку банків.
Так, інспекційні перевірки банків здійснюються відповідно до затвердженого рішенням правлінням Національного банку від 22 грудня 2018 року плану, складеного на підставі ризик-орієнтованого підходу. Ризик-орієнтований підхід враховує приналежність банку до певної категорії з урахуванням його розміру в банківській системі, характеру та складності операцій, рівня ризиків, притаманних його діяльності, а також на підставі визначеної загальної оцінки SREP (Supervisory Review and Evaluation Process).

Нагадаємо: у травні Національний банк змінив вимоги до планування інспекційних перевірок банків та інших осіб, які охоплюються його наглядовою діяльністю, з урахуванням настанов Європейського банківського органу щодо організації єдиної процедури та методології процесу наглядових перевірок та оцінки.
Відтак періодичність проведення інспекційних перевірок залежатиме від величини банку (його значення для системи) і його ризиків. Зокрема, об’єкти наглядової діяльності перевірятимуться відповідно до затвердженого правлінням НБУ плану інспекційних перевірок, складеного на підставі ризик-орієнтованого підходу з урахуванням проведеної регулятором оцінки банків під час здійснення безвиїзного банківського нагляду
Як писав Mind, раніше НБУ для забезпечення фінансової стабільності полегшив доступ банків до екстреної підтримки ліквідності, зокрема, спростив процедуру укладання генерального договору, що сприятиме зменшенню часових та фінансових витрат банків.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].