Китай побудує сучасні блоки на Слов'янській ТЕС за 19 млрд грн
Спецпроект
Реформа енергоринку
Проект реалізує Mind за підтримки енергетичної компанії ДТЕК

Китай побудує сучасні блоки на Слов'янській ТЕС за 19 млрд грн

На Слов'янській ТЕС впровадять нову для України технологію - «циркулюючого киплячого шару»

Китай побудує сучасні блоки на Слов'янській ТЕС за 19 млрд грн
Фото: Shutterstock

Китайський підрядник до 2023 року зобов'язався побудувати в Україні два котли, які працюватимуть на найбільш низькосортному вугіллі, пише портал Енергореформа. 

Нову для України технологію – «циркулюючого киплячого шару» – впровадять на Слов'янській ТЕС. Це буде коштувати бюджету понад 19 млрд грн.

Завдяки реалізації цього проекту держава отримає два блоки по 330 Мвт, які відповідають європейським вимогам з охорони навколишнього середовища, стверджують експерти акціонерного товариства «Донбасенерго». Саме ця компанія замовила у китайського виробника Dongfang Electric International Corporation два енергоблоки для своєї Слов'янської ТЕС. Вибір підрядника проходив на платформі ProZorro.

Dongfang нещодавно побудував аналогічний блок у Боснії, замовник залишився задоволений, розповідає інвестиційний директор акціонерного товариства «Донбасенерго» Віталій Коваленко.

«Технологія циркулюючого киплячого шару (ЦКШ). За рахунок того, що в топці температура горіння не більш 900 градусів, не утворюється двоокис азоту. Друге: котел з ЦКШ має можливість спалювати вугілля нижчої якості, тобто не збагачений, а рядовий. У нас буде можливість спалювати вугілля найнижчої якості, в тому числі, і шлами, які накопичувалися у великих обсягах», – повідомив Коваленко.

Експерти розповіли, що Слов'янська ТЕС видає електроенергію одразу в три енергосистеми: Донбаську, Дніпровську і Північну. До того ж, на електростанції був вільний майданчик, який повністю підходив за розмірами для будівництва нового енергоблоку – це і стало причиною вибору об'єкта інвестицій, стверджують в «Донбасенерго». За підсумками активних торгів, ціна замовлення у переможця виявилася на 10% нижчою за очікувану (в 21 млрд грн) і становила 19 млрд грн.

Китаї має подібних блоків ЦКШ більше 100. В Україні – лише один, і той залишився на Старобешівської ТЕС. Три електростанції – Старобешівська, Зуївська і Луганська – виявилися на окупованій російськими гібридними силами території. Електростанції, які залишилися під контролем України – а не тільки Слов'янська ТЕС – всі вимагають модернізації, стверджує директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко.

«Українські електростанції всі без винятку вимагають капітальної модернізації. Тому що всі вугільні станції відпрацювали свій ресурс, рівень зносу основних потужностей 90%. Є така біда як відсутність в країні енергетичної стратегії. Наша стратегія все ще залишається документом на папері», – сказав Харченко.
Будівництво енергоблоку на Слов'янській ТЕС було схвалене урядом ще в 2012 році. З тих часів потреба в генерації, яка працює на низькосортному газовому вугіллі, зросла, антрацит недоступний, на контрольованих шахтах видобувають газове вугілля. Але радикальних змін в стратегії модернізації енергетики так і немає, вважає керівник програм аналітичного центру Dixi group Роман Ніцович.

«Коли ми говоримо, що буде більш ефективне спалювання, більш ефективне використання потужностей, то це означає, що ми будемо ефективніше використовувати енергоресурс. Ми повинні йти або до закриття парку зношених ТЕС, або до їх радикальної модернізації. Досі не вирішено питання фінансування, за чий рахунок буде проводитися ця модернізація», – зазначив Роман Ніцович.

«Донбасенерго» і Слов'янська ТЕС на чверть належать державі. Ще 61% акцій раніше контролювали Олександр Янукович, старший син екс-президента Віктора Януковича і Ігор Гуменюк. Однак в липні 2018 року власником цього пакету став народний депутат від БПП Максим Єфімов. Але керівництво компанії стверджує: те, кому належать активи, не мало значення при виборі об'єкта для реконструкції.

Раніше Mind публікував матеріал – Енергетичні тренди: в які проекти варто інвестувати кошти.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті