НБУ: Бізнес налаштований на подальше економічне зростання і нові робочі місця в 2019 році
Регулятор опублікував результати чергового опитування керівників підприємств, проведеного у IV кварталі 2018 року

Бізнес продовжує зберігати оптимізм щодо економічного зростання в Україні у 2019 році, повідомили в Національному банку України (НБУ) із посиланням на результати чергового опитування керівників підприємств, проведеного регулятором у IV кварталі 2018 року.
Індекс ділових очікувань бізнесу на наступні 12 місяців становить 117,3% (у минулому кварталі – 117,2%). Високий рівень ділової активності респонденти прогнозують другий рік поспіль.
Високі темпи зростання економічної активності очікуються насамперед завдяки позитивним прогнозам щодо збільшення загальних обсягів реалізації продукції власного виробництва, інвестиційних видатків на машини, обладнання та інвентар.
Пожвавлення ділової активності очікують компанії всіх видів економічної діяльності, а найбільш оптимістично налаштовані підприємства переробної промисловості. В регіональному розрізі оптимістичні настрої зберігають компанії з усіх областей, крім Кіровоградської, а найвищі очікування – у бізнесу з Тернопільської та Львівської областей.
Високими залишаються очікування усіх підприємств щодо обсягів власного виробництва товарів і послуг в Україні протягом 2019 року. Третина респондентів очікує, що обсяги виробництва зростатимуть, а кожне друге підприємство вважає, що вони принаймні залишаться на поточному рівні. Позитивні очікування спостерігаються протягом одинадцяти кварталів поспіль.
Водночас зростання загальних обсягів реалізації продукції і поліпшення фінансово-економічного стану прогнозують респонденти всіх видів економічної діяльності, крім підприємств енерго- та водопостачання. Найвищі очікування – у підприємств торгівлі та переробної промисловості.
Бізнес, за винятком підприємств енерго- та водопостачання і сільського господарства, також очікує збільшення кількості своїх працівників.Найбільшу потребу у створенні нових робочих місць відчувають компанії з Львівської та Тернопільської областей.
Як наслідок позитивних прогнозів щодо обсягів виробництва збільшується потреба підприємств у позикових коштах. Значна частка респондентів планує залучення нових банківських кредитів найближчим часом для фінансування своєї діяльності. Як і раніше, компанії, які планують брати банківські кредити, надають перевагу національній валюті. За оцінками бізнесу, стримуючими факторами для залучення нових кредитів залишаються високі ставки, надмірні вимоги до застави та занадто складні процедури оформлення документів.
Окрім того, збільшення інвестиційних видатків, на яке очікують підприємства, бізнес планує профінансувати за рахунок більш активного залучення іноземних інвестицій.
Очікування бізнесу щодо зростання споживчих цін у наступні 12 місяців дещо посилилися – 9,5% (у минулому кварталі – 8,9%). Основним фактором впливу на зростання цін залишається курс гривні до іноземних валют – так вважають 79,3% опитаних. Водночас очікування щодо впливу курсового фактору на інфляцію дещо послабилися порівняно з попереднім опитуванням. Суттєвий вплив на динаміку цін, як вважають підприємства, будуть також здійснювати зростаючі витрати на виробництво в результаті насамперед підвищення заробітних плат.
Нацбанк проводив опитування з 5 листопада по 4 грудня 2018 року. В ньому взяли участь 675 підприємств із 22 регіонів країни (без урахування тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим, а також Донецької і Луганської областей), які представляють економіку за основними видами діяльності, формами власності, розмірами за кількістю працівників. Результати опитувань − це відображення лише думки респондентів-керівників підприємств України, а не оцінки регулятора, уточнили в НБУ.
Раніше Mind писав, що НБУ проаналізував бізнес-моделі та бізнес-плани на 2 роки всіх банків.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].