Підконтрольна «Газпрому» компанія претендує на добудову нових реакторів для Хмельницької АЕС

Підконтрольна «Газпрому» компанія претендує на добудову нових реакторів для Хмельницької АЕС

Вартість проекту оцінили в 70 млрд грн

Підконтрольна «Газпрому» компанія претендує на добудову нових реакторів для Хмельницької АЕС
Фото: УНІАН

Підконтрольна «Газпрому» чеська компанія Skoda JS може добудуваи нові реактори для Хмельницької АЕС. Їх будівництво було заморожене ще за радянських часів.  Вартість проекту оціниили в 70 млрд грн. Про це повідомляє Радіо Свобода.

Влітку 2018 року Кабмін затвердив обгрунтування для будівництва третього і четвертого енергоблоків ХАЕС на загальну суму понад 70 млрд грн.

Виробником реакторних установок в попередньо схвалених документах вказана компанія Skoda JS, яку вибрали для цього без відкритого конкурсу і тендеру, після переговорів із потенційними постачальниками.

Власник Skoda JS – зареєстрована в Нідерландах компанія OMZ B.V. Вона входить до холдингу «Об'єднані машинобудівні заводи», який підпорядкований російському «Газпромбанку». Більшість акцій «Газпромбанку» належать «Газпрому».

В Україні проти «Газпромбанку» введені санкції, але до українського списку санкцій Skoda JS не входить. Але на Skoda накладені санкції в США.

Основна причина вибору цієї компанії, згідно з поясненнями представників АЕС, низька вартість проекту в порівнянні з іншими виробниками.

Також Skoda JS фігурує у корупційній справі НАБУ щодо можливого отримання неправомірної вигоди екс-депутатом від «Народного фронту» Миколою Мартиненком.

У НАБУ заявляють, що на інших тендерах «Енергоатому» ця фірма виставляла ціну з надбавкою до 20%. За версією слідства, ці гроші після перемоги в тендері Skoda JS нібито повинна була спрямовувати на рахунки панамської компанії Bradcrest Investments, яка, за документами, мала виступати посередником.

Документи, подані в два швейцарські банки для відкриття рахунків фірми, засвідчили, що бенефіціарним власником Bradcrest Investments був Микола Мартиненко (на той момент народний депутат і глава парламентського комітету з питань паливно-енергетичного комплексу).

Всього протягом 2007-2012 років Bradcrest Investments отримала від Skoda JS майже 6,5 млн євро. При цьому кошти з рахунків фірми використовували для оплати за оренду приміщень для близьких до Мартиненко осіб в Лондоні і Відні.

Мартиненко заперечує свою причетність до самої компанії Bradcrest Investments і до отримання коштів від Skoda JS.

В «Енергоатомі» не виключають, що установку третього енергоблоку Хмельницької АЕС буде поставляти не Skoda JS, а інший виробник. Це буде можливо, якщо інша фірма викупить у Skoda JS документацію на реакторну установку. 

Хмельницька атомна електростанція розташована в місті Нетішин на Хмельниччині – і поки працює на двох атомних енергоблоках, хоча зведення третього і четвертого розпочалося ще в середині 80-х. 

ХАЕС – містоутворююче підприємство, адже там працює приблизно кожен сьомий мешканець міста. Тож значна частина місцевих підтримує ідею будівництва нових енергоблоків.

Основною складовою енергоблоку є реакторна установка – тобто, комплекс конструкцій, що перетворює енергію ядерної реакції в теплову. Фактично вона і є найвитратнішим елементом енергоблоку.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті