Транзит газу територією України може бути на стандартних європейських умовах – Вітренко

Транзит газу територією України може бути на стандартних європейських умовах – Вітренко

Якщо «Газпром» не буде погоджуватися на стандартні європейські умови «Нафтогаз» через новий арбітраж вимагатиме $10 млрд компенсації

Транзит газу територією України може бути на стандартних європейських умовах – Вітренко
Фото: Shutterstock

Поточний контракт на транзит газу територією України між «Нафтогаз України» та «Газпром» не відповідає вимогам українського та європейського законодавства, тому він не може бути «продовжений», новий контракт має відповідати зазначеним вимогам, а не бажанням російської сторони.

Про це написав на своїй сторінці у Facebook виконавчий директор групи «Нафтогаз» Юрій Вітренко, у коментарі щодо заяви заступника голови МЗС РФ Олександра Панкіна про можливість продовження транзиту, на умовах «Газпрому».

«Якщо підсумувати, транзит через Україну може бути на стандартних європейських умовах, а не умовах РФ», – написав Вітренко.

Прокоментую заяву представника МЗС РФ Панкіна «Мы готовы продолжать украинский транзит, но на тех условиях, которые...

Опубликовано Юрием Витренко Понедельник, 11 февраля 2019 г.

За його словами, якщо ж РФ продовжуватиме забезпечувати «Газпрому» ексклюзивні можливості для транзиту газу з території РФ до Європи через Україну, і при цьому «Газпром» не буде погоджуватися на стандартні європейські умови, у «Нафтогазу» є реальна можливість через новий арбітраж, який вже розпочався, отримати приблизно $10 млрд у якості компенсації за відсутність транзиту після 2019 року.

«Це має «допомогти» «Газпрому» зайняти більш конструктивну позицію на переговорах щодо транзиту після 2019 року», – наголосив він.

Крім того, Вітренко додав, що «Нафтогаз» також не збирається відмовлятися від виграшу $4,6 млрд за транзитною справою, не кажучи вже про виграш біля $2 млрд від перегляду ціни на газ та про скасування арбітражем зобов’язань «Нафтогазу» перед «Газпромом» на суму біля $80 млрд за положенням «бери-або-плати» контракту на поставку газу.

«Баланс у відносинах між Нафтогазом та Газпромом» вже був відновлений рішеннями міжнародного арбітражу», – прокоментував виконавчий директор групи «Нафтогаз».

Нагадаємо, днями заступник голови МЗС РФ Панкін у інтерв’ю РІА «Новости» заявив, що Росія готова продовжувати транзит поставок газу в Європу територією України, передає Українська правда.

«Ми готові продовжувати український транзит, але на тих умовах, які потрібні нам», – заявив Панкін, висловивши припущення, що до наступних переговорів, після президентських виборів, позиція української сторони може помінятися.

До наступного раунду переговорів по транзиту в травні можуть відбутися «зміни в позиції», «певний інституційний розвиток, юридичний розвиток процесів» в Україні, припустив Панкін.

Крім того, про проект «Північний потік – 2», Панкін заявив, що, якщо йому «будуть чинити перешкоди», щоб «змусити Росію качати газ через Україну на їх умовах, з їх тарифами, з невизначеністю в юридичних речах, напевно, цей номер не пройде».

Він вказав на можливі труднощі, які виникнуть у європейських споживачів в тому випадку, якщо одночасно РФ і Україна не зможуть домовитися щодо транзиту газу і «залишатимуться проблеми з «Північним потоком – 2».

Як писав Mind, за результатами тристоронніх переговорів у Брюсселі щодо транзиту газу міністр закордонних справ України Павло Клімкін повідомив, що «Газпром» запропонував продовжити чинні контракти з НАК «Нафтогаз України» навіть без проведення будь-яких консультацій.

Нагадаємо: у той же час «Газпром» відмовляється від визнання рішень стокгольмського арбітражу і  визнання нового українського газового законодавства.

Тристоронні консультації з питань взаємодії в газовій сфері між Росією, Україною і Європейською комісією (ЄК) відбулись 21 січня у Брюсселі. Ця серія консультацій була запущена минулого літа. Перша зустріч відбулась 17 липня 2018 року в Берліні за участю міністра економіки та енергетики ФРН Петера Альтмаєра.

Про ймовірність появи нових «сюрпризів» з боку північного сусіда, через які Україні варто готуватись до третьої газової війни, читайте у колонці експерта Mind у сфері енергетики Інни Коваль.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті