Група «Приват» знову зірвала нафтовий аукціон від «Укрнафти»

Група «Приват» знову зірвала нафтовий аукціон від «Укрнафти»

«Приват» регулярно ігнорує аукціони «Укрнафти», якщо стартова ціна його не влаштовує

Група «Приват» знову зірвала нафтовий аукціон від «Укрнафти»
Фото: УНІАН

«Укрнафта» організувала 13 лютого аукціон з продажу нафти, але він не відбувся через неявку покупця. Про це пише enkorr із посиланням на дані «Української міжбанківської валютної біржі» (УМВБ).

На ці торги компанія виставляла 312 600 тонн нафти за ціною 14 618,3 грн/т. Видання відзначає, що це на 7,3% або 997 грн/т дорожче, ніж ціна, за якою «Укрнафта» продавала ресурс на останніх торгах 16 січня. У перерахунку на долари за барель (без ПДВ) вартість нафти на аукціоні 13 лютого становила $61,4/барель проти $54,6/барель 16 січня.

Додамо, що при розрахунку стартової ціни української нафти на аукціонах використовують дані про митну вартість нафти за 15 днів до подачі заявки на аукціон. У разі якщо імпорт не здійснювався або був в обсязі менше 50 000 тонн, для розрахунку використовують котирування нафти російського сорту Urals в портах Північно-Західної Європи і Середземномор'я за цей же період.

Загалом у 2018 році відбулося 13 нафтових аукціонів «Укрнафти» з призначених 24. На них було продано 1,46 млн тонн нафти, що практично відповідає річному видобутку компанії, на суму 24,25 млрд грн.

У 2019 році з трьох призначених аукціонів відбувся один.

«Укрнафта» встановила умови відвантаження таким чином, що вся нафта може транспортуватися тільки на підприємства групи «Приват». Такі умови відвантаження виключають участь будь-якої іншої компанії, окрім «Привата». Отже, він як єдиний покупець визначає, коли і в яких обсягах оформляти покупку нафти.

Починаючи з 2015 року, після того як уряд скасував всі знижки і понижуючі коефіцієнти до вартості української нафти, «Приват» регулярно застосовує практику зривів аукціонів «Укрнафти», в тому випадку, якщо стартова ціна його не влаштовує. Ресурс викуповують на додаткових торгах і майже завжди за нижчою ціною, ніж виставлялася спочатку.

Також «Укрнафта» активно лобіює зниження ціни своєї нафти, скаржачись на відсутність попиту на її ресурс. Зокрема, вона просить прив'язати її нафту до котирувань більш дешевого сорту Urals в порту Новоросійська, а також прирівняти ціну до експортного паритету, тобто відняти від неї можливі логістичні витрати.

Вимогу знизити ціни «Укрнафта» пояснює бажанням мати можливість експорту ресурсу і не залежати від внутрішнього покупця. Раніше enkorr з посиланням на розрахунки «Консалтингової групи А-95» повідомляв, що зниження цін на українську нафту призведе тільки до втрат «Укрнафти» і не розширить перелік покупців цієї нафти, поки не будуть змінені умови її продажу. Крім того, всі нафтоперевалочні комплекси, які можуть бути задіяні для експорту української нафти, належать групі «Приват», а відповідно вона буде мати безпосередній вплив на цей процес. Таким чином, ініціатива «Укрнафти» призведе лише до втрат: збиток може становити близько 1 млрд грн.

НАК «Нафтогаз України» належить 50% + 1 акція «Укрнафти». Ще 42% володіють компанії групи «Приват» Ігоря Коломойського і його партнерів. «Приват» здійснює операційний контроль над «Укрнафтою» з лютого 2003 року. За цей час видобуток нафти знизився у кілька разів, а сама компанія стала найбільшим боржником держбюджету. Станом на січень 2019 року борг «Укрнафти» з податків становив 14,4 млрд грн і складає близько 20% від усієї заборгованості по країні.

Раніше Mind писав, що чотири компанії, афілійовані з групою «Приват», подали колективний позов до ПАТ «Укрнафта» про стягнення дивідендів за 2011–2014 роки, а також компенсації за несвоєчасну їх сплату.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті