Рахункова палата звинуватила МОЗ у невиконанні проекту «Поліпшення охорони здоров'я на службі у людей»
Рахункова палата повідомила Державне бюро розслідувань про виявлені факти, що містять ознаки кримінальних правопорушень з боку МОЗ

Міністерство охорони здоров'я не забезпечило своєчасну реалізацію більшості заходів проекту «Поліпшення охорони здоров'я на службі у людей» на центральному рівні. Про це повідомила Рахункова палата України з посиланням на результати аудиту ефективності впровадження цього проекту.
Згідно з Угодою про позику МБРР спільно з МОЗ та відповідальними за охорону здоров'я організаціями з 8-ми областей, з червня 2015 року була розпочата п'ятирічна програма заходів загальною вартістю $245,4 млн. З них $214,7 млн – позика МБРР.
Комплекс заходів передбачав, що 88,3% позики буде спрямовано на удосконалення надання послуг на місцевому рівні, а 11,5% – на підтримку роботи МОЗ у галузі охорони здоров'я та реалізації цього проекту, а 0,2% – разова комісія, сплачена МБРР за надання позики.
У Рахунковій палаті зазначили, що за результатами попереднього аудиту за цим проектом були надані рекомендації для МОЗ. Проте Міністерство не усунуло основні організаційні перешкоди, що поставило під загрозу успішну реалізацію проекту.
У 2015–2017 роках і за 9 місяців 2018 року на впровадження Проекту використано $48,9 млн (1297,1 млн грн). Це лише третина обсягів позики, передбачених у спеціальному фонді державного бюджету, та 22,8% загального обсягу наданої позики. При цьому на центральному рівні забезпечені найнижчі показники результативності Проекту, порівняно з його впровадженням у цілому.
Основною причиною цього, на думку аудиторів, є системні недоліки допущені МОЗ з 2015 року, що призвело до суттєвого відставання від плану Проекту, необґрунтованого резервування коштів позики, які тривалий час не використовували або робили це неекономно та неефективно.
Аудитори вбачають у цьому ознаки кримінального правопорушення, встановленого ст. 367 Кримінального кодексу України.
Порушення вимог МБРР з питань закупівель і плану Проекту, який був затверджений МОЗ, мали місце при укладанні договорів на суму $93 400, за якими станом на 01.10.2018 використано $37 000. При цьому державою за період реалізації проекту сплачено $1,6 млн за резервування невикористаних коштів позики, $1,3 млн – відсотки за користування позикою та $0,6 млн – разову комісію за відкриття.
Аудитори дійшли висновку, що завдання Проекту щодо забезпечення реформування системи охорони здоров'я на центральному рівні виконані непослідовно, із значними затримками, а результати більшості з них можна буде оцінити лише після завершення проекту.
Рахункова палата повідомила Державне бюро розслідувань про виявлені під час контрольного заходу факти, що містять ознаки кримінальних правопорушень.
Раніше Mind писав, що Гройсман доручив провести розслідування через вислів замміністра про те, що всі онкохворі помруть. У МОЗ стверджують, що ці вирвані з контексту слова стали відповіддю на закид Рахункової палати, і вже принесли вибачення.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].