Євросоюз і Світовий банк закликали Україну запустити «зелені» аукціони
Представники міжнародних організацій направили спільний лист українським парламентаріям

Європейський союз, Європейський банк реконструкції і розвитку, Світовий банк і Енергетичне співтовариство підтримали ідею переходу України від існуючого «зеленого» тарифу до конкурентної системи на основі «зелених» аукціонів. Про це пише БізнесЦензор з посиланням на спільний лист представників цих міжнародних організацій на адресу голови профільного комітету Ради Олександра Домбровського, спікера парламенту Андрія Парубія і прем'єр-міністра України Володимира Гройсмана щодо підготовки законопроекту №8449-д.
«Європейський банк реконструкції і розвитку (ЄБРР) та Міжнародна фінансова корпорація (IFC) вважають, що нинішня система, хоч і корисна для запуску сектору, більше не підходить для підтримки його довгострокового розвитку. Як наслідок, ЄБРР більше не зможе фінансувати нові проекти в Україні, які покладаються на «зелений» тариф, крім тих, які вже знаходяться на стадії розробки, якщо тільки закон не буде прийнятий, щоб гарантувати тривалий термін економічної стійкості сектору, що забезпечить необхідний комфорт для інвесторів і фінансистів», – сказано в документі.
Представники міжнародних організацій також написали про спільну позицію щодо запуску механізму «зелених» аукціонів. Основними змінами, які варто враховувати при розробці та прийнятті законопроекту № 8449-д, вони назвали:
- схеми підтримки аукціонів повинні набрати сили після початку роботи зміненого законодавства;
- не підтримується будь-яке розширення «зеленого» тарифу для всіх технологій;
- пропонується ввести максимально можливу тривалість нового механізму підтримки для отримання найбільш доступної електроенергії як для споживача, так і для країни;
- не підтримуються регіональні квоти для забезпечення ефективності, конкурентоспроможності та прозорості процесу;
- міністерство енергетики та вугільної промисловості України має оприлюднити довгострокові цілі розвитку відновлюваної енергії та щорічні і п'ятирічні прогнози квот для забезпечення необхідної довгострокової видимості для інвесторів;
- для підтримки процесу аукціону повинна використовуватися електронна платформа, яка є економічно ефективною, прозорою і технічно сумісною;
- співвідношення виплат до попиту не повинно перевищувати 0,8, щоб гарантувати конкурентоспроможність процесу;
- необхідні банківські гарантії для участі в аукціоні мають становити не менше 15 000 євро на 1 МВт встановленої потужності з метою запобігання спекулятивним або легковажним заявкам;
- рекомендується, щоб балансові зобов'язання послідовно встановлювалися для процесу аукціону з умовою наявності ліквідного внутрішньоденного ринку для початку повної відповідальності балансу поновлюваних джерел енергії.
«Ми закликаємо українську владу якомога швидше прийняти новий закон відповідно до зауважень і пропозицій, зроблених у додатку, щоб уникнути втрати імпульсу і потенційного падіння інвестицій у сектор, якщо впровадження аукціонів буде відкладено», – йдеться в листі.
Раніше Mind писав, що Рада ніяк не може розглянути закон про «зелені» аукціони.
«Зелені» тарифи в Україні встановлені законом «Про альтернативні джерела енергії» на період до 2030 року, і наразі є одними з найвищих у світі. За основу розрахунку цін на електроенергію ВДЕ був узятий тариф на кіловат-годину для другого класу промспоживачів станом на січень 2009-го, який прив'язаний до євро і множиться на відповідні коефіцієнти залежно від виду і потужності поновлюваного джерела.
На сьогодні тарифи на електрику ВЕС і СЕС складають в Україні відповідно 10 і 15 євроцентів. Закон передбачає їх 10-процентне зниження з 1 січня 2020 року.
Більше про законопроект щодо запровадження аукціонів з будівництва об'єктів альтернативної енергетики читайте в матеріалі Mind «Як Україні не проґавити свою «зелену» енергетику».
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].