70-річний ювілей НАТО: чому Трамп хоче ослабити альянс і чому йому це не вдасться

70-річний ювілей НАТО: чому Трамп хоче ослабити альянс і чому йому це не вдасться

У 2020 році європейські союзники й Канада витратять на оборону додатково ще $100 млрд

70-річний ювілей НАТО: чому Трамп хоче ослабити альянс і чому йому це не вдасться
скрін-шот Global News

Створення Північноатлантичного військового альянсу – НАТО – стало відповіддю на радянську експансію в Європі. Підписання Північноатлантичного договору відбулося 4 квітня 1949 року у Вашингтоні.

У травні 1955 року країни радянського блоку відреагували на військове об’єднання західних держав і підписали власний військовий пакт – Варшавський договір. Як пише Радіо Свобода, хоча країни з обох блоків ніколи у відкриту не воювали один проти одного, однак вони брали участь у гарячих точках по всьому світу – від Анголи до Афганістану. Варшавський договір припинив свою дію після розпаду Радянського Союзу. 27 травня 1997 року в Парижі було підписано Основоположний акт про взаємовідносини Росії і НАТО.

Найсерйознішою кризою у відносинах Росії і Північноатлантичного союзу стала участь НАТО у війні на Балканах. Відтоді Росія негативно сприймає розширення НАТО на Схід, називаючи це спробою змінити світовий устрій, що склався після Другої світової.

Сьогодні до складу НАТО входять 29 країн.

Після обрання президентом США Дональда Трампа в історії НАТО настав складний період. Позиція Трампа полягає в тому, що НАТО – застаріла структура, і він не розуміє, чому Америка повинна захищати інші держави, де в неї немає ніяких інтересів, а головне – чому вона має сплачувати левову частку витрат НАТО.

У липні 2018 року під час саміту НАТО в Брюсселі він у різкій формі висловив за сніданком свої претензії генеральному секретарю НАТО Єнсу Столтенбергу.

Столтенберг у відповідь зазначив, що «навіть під час холодної війни союзники по НАТО торгували з Росією, і тоді теж були розбіжності щодо того, як саме будувати торговельні відносини».

«Торгівля – це прекрасно, – парирував Трамп. – Думаю, що енергетика – зовсім інша справа».

У січні цього року New York Times повідомила з посиланням на джерело в адміністрації, що протягом минулого року президент Трамп не раз говорив у вузькому колі, що хоче вивести США з НАТО. На думку співрозмовників газети, загроза не минула: президент може повернутися до цієї ідеї, якщо союзники по НАТО не збільшать свої витрати на оборону.

На честь 70-річного ювілею Трамп прийняв у Білому домі генсека НАТО Єнса Столтенберга. У розмові він знову наполіг на тому, що треба змусити інші країни платити більші військові внески і зняти цей тягар із США.

Питання: Ви коли-небудь розглядали можливість виходу США з НАТО?

Дональд Трамп: Люди платять, і я дуже щасливий тому, що платять.

Питання: Яку загрозу безпеці для НАТО становить Росія?

Дональд Трамп: Сподіваюся, що вона не буде загрозою безпеці. Сподіваюся, що в нас будуть хороші відносини з Росією, а також, до речі, з Китаєм і всіма іншими. Але я вважаю, той факт, що в нас є НАТО, і НАТО став набагато сильнішим із тих пір, як я став президентом (звертається до Столтенбергу) ви підтверджуєте, чи не так?

Єнс Столтенберг: Ми отримуємо набагато більше коштів, і союзники вкладають більше, і це дає нам нові можливості. Ми повинні підтримувати надійний захист і захист для всіх країн НАТО.

Дональд Трамп: Але я думаю, що ми порозуміємося з Росією. Я вірю в це.

Єнс Столтенберг написав у Twitter після зустрічі:

«Чудова дискусія з президентом Трампом про те, як НАТО залишитися сильним. Його послання про справедливу частку витрат приносить реальні плоди. До кінця наступного року європейські союзники і Канада витратять на оборону додатково $100 млрд».

Тим часом Палата представників Конгресу США відповіла на позицію Трампа прийняттям законопроекту, який забороняє країні вихід із НАТО.

Єнс Столтенберг виступив у Конгресі на честь 70-річчя НАТО. Його зустріли бурхливими оплесками.

«Давайте говорити чесно. З обох боків Атлантики ставиться питання про силу нашого союзу. І так, є відмінності в підходах, – сказав Столтенберг. – Ми – союз різних країн. З різною географією, історією та політичними партіями. Республіканці й демократи. Консерватори й лейбористи. Незалежні, «зелені» і багато інших. Це – демократія. Відкрита дискусія й різні погляди – це не ознака слабкості. Це ознака сили».

***

Генеральний штаб ЗСУ привітав НАТО з 70-річчям створення та подякував партнерам за їхню допомогу в захисті від агресії Росії.

«Збройні Сили України вітають друзів та партнерів із НАТО з 70-ою річницею підписання Північноатлантичного договору. Дякуємо за системну допомогу словом і ділом протягом усіх років Незалежності України, особливо з 2014 року, у захисті України від російського агресора», – йдеться в повідомленні на сторінці Генерального штабу ЗСУ у Facebook.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло