«Сірий» імпорт і фальсифікат – досі поширені проблеми українського фармринку
Боротьба з «сірим» імпортом з боку правоохоронних і контролюючих органів – неефективна, на думку учасників ринку

«Сірий» імпорт залишається поширеним явищем на фармацевтичному ринку України. Про це пише Інтерфакс-Україна з посиланням на заяву виконавчого директора комітету з охорони здоров'я Європейської Бізнес Асоціації (ЄБА) Наталії Сергієнко.
«Крім фальсифікату, який є навмисним порушенням, коли ліки підробляють і змінюється їх якісний склад, дуже поширене в Україні таке явище, як «сірий» імпорт. Лікарський засіб при цьому є оригінальним, але його ввезення в Україну не було санкційовано виробником і, відповідно, ланцюг його поставки неможливо відстежити, щоб гарантувати якість», – сказала вона.
За словами Сергієнко, «сірий» імпорт є великою проблемою, «яка підриває імідж виробників, а в підсумку – і довіру пацієнтів до лікування відповідним препаратом».
«На жаль, боротьба з «сірим» імпортом з боку правоохоронних і контролюючих органів оцінюється ринком як неефективна як на етапі імпорту, так і в обороті», – додала вона.
Сергієнко зазначила, що за інформацією компаній – членів ЄБА, розповсюджувачами такої продукції на території України часто є окремі лікарі, лікарні, онлайн-аптеки.
«Ці канали збуту активно використовуються. Боротьба з цими каналами поширення нелегальної продукції, на наш погляд, майже не ведеться. Ініціаторами точкової боротьби з виявленою нелегальною продукцією стають, як правило, тільки самі компанії. Необхідно більше активності в цьому питанні від відповідальних органів», – повідомила вона.
На думку Сергієнко, введення 2Д-маркування упаковок лікарських засобів для запобігання фальсифікації не призведе до успіхів у боротьбі з «сірим» імпортом ліків.
«Ліки буде вироблено легально і вони матимуть кодування, але якщо вони при цьому будуть завезені нелегально і потраплять до відповідного канал збуту, пацієнт отримає продукт, якість якого ніхто не може гарантувати», – підкреслила вона.
Нагадаємо: Кабінет міністрів схвалив Концепцію державної політики щодо запобігання фальсифікації лікарських засобів та затвердив план заходів щодо її реалізації. Концепція передбачає створення єдиної державної системи моніторингу обігу лікарських засобів та маркування контрольними (ідентифікаційними) знаками упаковок лікарських засобів.
Згідно з аналітичною запискою до концепції, за даними проведених ВООЗ досліджень, близько 10,5% лікарських засобів, які використовують у країнах з низьким і середнім рівнем доходів, є фальсифікатом.
У той же час аналітики МОЗ України відзначили відсутність у країні статистики про масштаби фальсифікації ліків.
Читайте також матеріал Mind «Золоте» здоров'я: чому ліки постійно дорожчають».
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].