ЄС затвердив директиву про авторські права на цифровому ринку

ЄС затвердив директиву про авторські права на цифровому ринку

Нові правила зобов'яжуть YouTube, Facebook і Google News укладати ліцензійні угоди з правовласниками, щоб отримати можливість використовувати їхні роботи онлайн

ЄС затвердив директиву про авторські права на цифровому ринку
Фото: Shutterstock

Рада Європейського союзу в понеділок ухвалила нову директиву про захист авторського права в інтернеті. Про це пише Інтерфакс-Україна.

Європарламент схвалив цю директиву ще 26 березня 2019 року.

Нові правила, прийняті ЄС, зобов'яжуть такі онлайн-платформи, як YouTube, Facebook і Google News, укладати ліцензійні угоди з правовласниками: музикантами, журналістами, авторами і новинними видавцями, щоб отримати можливість використовувати їхні роботи он-лайн. Вони дозволять правовласникам «отримати більш справедливу винагороду за цифрове використання їхніх робіт».

Директива зобов'язує інтернет-платформи стежити за тим, чи не публікують їхні користувачі контент, на який поширюється авторське право. Експерти вважають, що таке зобов'язання веде до того, що інтернет-платформи, наприклад YouTube і Instagram, будуть змушені створювати фільтри, які перешкоджають завантаженню на їхні сайти матеріалів, що порушують авторське право. ЗМІ зазначають, що в YouTube вже діє подібна система – Content ID, яка може відстежити та заблокувати незаконно завантажені захищені авторським правом матеріали.

У ЄС наголошують, що директива націлена на те, щоб зберегти інтернет як «місце, де діє свобода самовираження».

У зв'язку з цим закон про авторське право не поширюватиметься на меми та GIF-зображення, користувачі зможуть і далі вільно ділитися ними на онлайн-платформах. Рішення про те, щоб вивести меми та GIF з-під дії закону було прийнято після активної критики закону в ЗМІ та соцмережах.

Крім того, директива не поширюватиметься на так звані сніппети, тобто гіперпосилання на новинні статті, що супроводжуються короткими витягами з них, а також на матеріали, поширювані онлайн-енциклопедіями, наприклад Wikipedia. Менш строгі вимоги в ЄС пообіцяли пред'являти і до стартапам.

Після схвалення Радою ЄС і публікації в «Офіційному журналі» Євросоюзу закон вступить в силу, й у держав-членів буде два роки для його реалізації. Спостерігачі зазначають, що ступінь впливу директиви на цифровий ринок, імовірно, багато в чому залежатиме від того, як країни будуть втілювати її в життя.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті