НБУ: Бізнес поліпшив очікування щодо розвитку економіки України та курсу гривні
Українські компанії були оптимістично налаштовані в I кварталі цього року щодо обсягів виробництва, інфляції та курсу гривні

Українські компанії в I кварталі 2019 року поліпшили свої прогнози щодо темпів зростання економіки та розвитку власного бізнесу протягом наступних 12 місяців. Про це повідомляє Національний банк України з посиланням на результати опитування керівників компаній у I кварталі 2019 року.
Згідно з ними, підприємства очікують уповільнення інфляції та помірне послаблення курсу.
Зокрема, у І кварталі очікування бізнесу щодо ділової активності покращилися. Індекс ділових очікувань на наступні 12 місяців становить 119,7%. Для порівняння: у попередньому кварталі цей показник був 117,3%.
Результати опитування бізнесменів засвідчили, що вони очікують поліпшення фінансово-економічного стану своїх підприємств, зокрема, за рахунок зростання виробництва і продажу продукції на експорт.
«Пожвавлення ділової активності очікує бізнес усіх видів економічної діяльності. У зв’язку з цим компанії планують збільшити інвестиції в основні засоби, активніше залучати кредитні ресурси та нових працівників», – повідомили в НБУ.
Крім цього, понад 40% компаній прогнозують зростання обсягів продажу протягом наступних 12 місяців. Лише 8,7% очікують зменшення обсягів реалізації продукції.
«Найбільше очікують зростання підприємства будівництва, переробної промисловості, сільського господарства, торгівлі, транспорту та зв’язку. Понад третина компаній очікує зростання експорту», – звітує регулятор.
За його даними, майже третина компаній очікує поліпшення свого фінансово-економічного стану, лише 8% – погіршення. Решта компаній не прогнозує змін. Найбільш оптимістично налаштовані компанії у сфері будівництва, сільського господарства та переробної промисловості.
Опитування бізнесу також показало, що понад третина компаній очікує зростання обсягу інвестиційних видатків на обладнання. Лише 9% підприємств прогнозує скорочення таких інвестицій. Найбільше росту інвестицій очікують у будівництві, сфері транспорту та зв’язку, переробній та добувній промисловості.
НБУ додав, що п’ята частина компаній – 19,4% – прогнозує, що кількість працівників на їхніх підприємствах зростатиме. А 14% компаній очікують скорочення персоналу. Найбільш оптимістично налаштовані підприємства в будівництві та переробній промисловості.
Також регулятор повідомив, що бізнес готується піднімати зарплати. Більшість компаній – 74,1% – вважають, що їхні видатки на оплату праці працівників протягом наступних 12 місяців зростуть. Менше одного відсотка компаній не прогнозують росту зарплат.
Крім цього, опитування бізнесменів показало, що більш ніж третина компаній – 38,2% – планують залучати кредити протягом наступних 12 місяців. Найбільша частка серед підприємств переробної промисловості, а також сфери електроенергії та водопостачання – 61% та 56,3% відповідно. При цьому підприємства, які планують брати банківські кредити, продовжують надавати перевагу позикам у національній валюті.
Основні фактори, які за оцінками бізнесу обмежують спроможність нарощувати виробництво, – це високі ціни на енергоносії, а також на сировину та матеріали.
Нацбанк також зафіксував позитивні очікування бізнесу щодо зростання обсягів виробництва в Україні.
«Більш ніж третина – 38% – компаній очікують, що обсяги виробництва зростуть, а 12,7% прогнозують, що знизяться. Баланс відповідей щодо зростання виробництва становить 25,3% (у попередньому опитуванні – 18,2%). При цьому позитивні очікування спостерігаються серед підприємств усіх видів економічної діяльності. Найоптимістичніше налаштовані підприємства торгівлі (баланс відповідей у торгівлі 31,9%)», – йдеться у звіті регулятора.
Також НБУ повідомив, що поліпшились очікування бізнесу щодо інфляції. Так, підприємці очікують, що протягом наступних 12 місяців інфляція становитиме 9%. У попередньому кварталі показник був вище – 9,5%.
Крім цього, зросла частка підприємств, які очікують інфляцію, близьку до цілі Національного банку, – 5% у І кварталі 2020 року.
Поліпшення інфляційних очікувань пов’язане, зокрема, з оптимістичними прогнозами бізнесу щодо курсу гривні. Протягом наступних 12 місяців бізнес очікує курс на рівні 29,32 грн за долар США. У попередньому кварталі цей показник становив – 29,99 гн за долар США,
«На відміну від попереднього опитування, коли майже половина респондентів прогнозувала, що курс протягом наступних 12 місяців коливатиметься на рівні 29–30 грн за долар США, у I кварталі 2019 року майже половина опитаних вважає, що курс протягом наступних 12 місяців не перевищить позначки 29 грн за долар США», – зазначили в НБУ.
Раніше Mind писав, що бізнес налаштований на подальше економічне зростання й нові робочі місця у 2019 році, з огляду на січневий звіт НБУ.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].