НБУ: Бізнес поліпшив очікування щодо розвитку економіки України та курсу гривні
Спецпроект
Трансформації бізнесу

НБУ: Бізнес поліпшив очікування щодо розвитку економіки України та курсу гривні

Українські компанії були оптимістично налаштовані в I кварталі цього року щодо обсягів виробництва, інфляції та курсу гривні

НБУ: Бізнес поліпшив очікування щодо розвитку економіки України та курсу гривні
Фото: УНІАН

Українські компанії в I кварталі 2019 року поліпшили свої прогнози щодо темпів зростання економіки та розвитку власного бізнесу протягом наступних 12 місяців. Про це повідомляє Національний банк України з посиланням на результати опитування керівників компаній у I кварталі 2019 року.

Згідно з ними, підприємства очікують уповільнення інфляції та помірне послаблення курсу.

Зокрема, у І кварталі очікування бізнесу щодо ділової активності покращилися. Індекс ділових очікувань на наступні 12 місяців становить 119,7%. Для порівняння: у попередньому кварталі цей показник був 117,3%.

Результати опитування бізнесменів засвідчили, що вони очікують поліпшення фінансово-економічного стану своїх підприємств, зокрема, за рахунок зростання виробництва і продажу продукції на експорт.

«Пожвавлення ділової активності очікує бізнес усіх видів економічної діяльності. У зв’язку з цим компанії планують збільшити інвестиції в основні засоби, активніше залучати кредитні ресурси та нових працівників», – повідомили в НБУ.
 
Крім цього, понад 40% компаній прогнозують зростання обсягів продажу протягом наступних 12 місяців. Лише 8,7% очікують зменшення обсягів реалізації продукції.

«Найбільше очікують зростання підприємства будівництва, переробної промисловості, сільського господарства, торгівлі, транспорту та зв’язку. Понад третина компаній очікує зростання експорту», – звітує регулятор.
 
За його даними, майже третина компаній очікує поліпшення свого фінансово-економічного стану, лише 8% – погіршення. Решта компаній не прогнозує змін. Найбільш оптимістично налаштовані компанії у сфері будівництва, сільського господарства та переробної промисловості.
 
Опитування бізнесу також показало, що понад третина компаній очікує зростання обсягу інвестиційних видатків на обладнання. Лише 9% підприємств прогнозує скорочення таких інвестицій. Найбільше росту інвестицій очікують у будівництві, сфері транспорту та зв’язку, переробній та добувній промисловості.
 
НБУ додав, що п’ята частина компаній – 19,4% – прогнозує, що кількість працівників на їхніх підприємствах зростатиме. А 14% компаній очікують скорочення персоналу. Найбільш оптимістично налаштовані підприємства в будівництві та переробній промисловості.
 
Також регулятор повідомив, що бізнес готується піднімати зарплати. Більшість компаній – 74,1% – вважають, що їхні видатки на оплату праці працівників протягом наступних 12 місяців зростуть. Менше одного відсотка компаній не прогнозують росту зарплат.
 
Крім цього, опитування бізнесменів показало, що більш ніж  третина компаній – 38,2% – планують залучати кредити протягом наступних 12 місяців. Найбільша частка серед підприємств переробної промисловості, а також сфери електроенергії та водопостачання – 61% та 56,3% відповідно. При цьому підприємства, які планують брати банківські кредити, продовжують надавати перевагу позикам у національній валюті.
 
Основні фактори, які за оцінками бізнесу обмежують спроможність нарощувати виробництво, – це високі ціни на енергоносії, а також на сировину та матеріали.

Нацбанк також зафіксував позитивні очікування бізнесу щодо зростання обсягів виробництва в Україні.

«Більш ніж третина – 38% – компаній очікують, що обсяги виробництва зростуть, а 12,7% прогнозують, що знизяться. Баланс відповідей щодо зростання виробництва становить 25,3% (у попередньому опитуванні – 18,2%). При цьому позитивні очікування спостерігаються серед підприємств усіх видів економічної діяльності. Найоптимістичніше налаштовані підприємства торгівлі (баланс відповідей у торгівлі 31,9%)», – йдеться у звіті регулятора.
 
Також НБУ повідомив, що поліпшились очікування бізнесу щодо інфляції. Так, підприємці очікують, що протягом наступних 12 місяців інфляція становитиме 9%. У попередньому кварталі показник був вище – 9,5%.
 
Крім цього, зросла частка підприємств, які очікують інфляцію, близьку до цілі Національного банку, – 5% у І кварталі 2020 року.
 
Поліпшення інфляційних очікувань пов’язане, зокрема, з оптимістичними прогнозами бізнесу щодо курсу гривні. Протягом наступних 12 місяців бізнес очікує курс на рівні 29,32 грн за долар США. У попередньому кварталі цей показник становив – 29,99 гн за долар США,
 
«На відміну від попереднього опитування, коли майже половина респондентів прогнозувала, що курс протягом наступних 12 місяців коливатиметься на рівні 29–30 грн за долар США, у I кварталі 2019 року майже половина опитаних вважає, що курс протягом наступних 12 місяців не перевищить позначки 29 грн за долар США», – зазначили в НБУ.

Раніше Mind писав, що бізнес налаштований на подальше економічне зростання й нові робочі місця у 2019 році, з огляду на січневий звіт НБУ.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті