АМКУ дозволив Ахметову купити ще 2 обленерго

АМКУ дозволив Ахметову купити ще 2 обленерго

Група Ахметова суттєво перевищила поріг 35% на ринку поставок електроенергії

АМКУ дозволив Ахметову купити ще 2 обленерго
Рінат Ахметов
Фото: УНІАН

Антимонопольний комітет України на засіданні 25 квітня надав дозвіл компанії «ДТЕК Нафтогаз» на придбання у групи «VS Energy» акцій «Київобленерго» і «Одесаобленерго» у розмірі, що забезпечує контроль понад 50% в обох підприємствах. Про це пишуть «Наші гроші».

Видання додає, що після купівлі цих обленерго група Ріната Ахметова суттєво перевищила поріг 35% на ринку поставок електроенергії, що є структурною ознакою монополії на ринку.

Напередодні голосування колишній член НКРЕКП Андрій Герус, який входить до команди Володимира Зеленського та курирує антимонопольну тематику, повідомив держуповноважених АМКУ стосовно цієї ситуації. На його думку, де-факто оператор мереж отримає вирішальний вплив на господарську діяльність відповідних постачальників електроенергії в регіонах, створених на базі енергозбутових підрозділів обленерго.

Крім цього, народний депутат Вікторія Войцицька публічно звернулася до Ради національної безпеки України щодо розгляду ситуації з «енергетичною гіпермонополією Ахметова».

Зазначимо, що наразі група Ріната Ахметова контролює понад 80% теплової енергогенерації, понад 80% видобутку енергетичного вугілля, Бурштинський енергоострів, через який можна здійснювати, але не здійснюють імпорт в Україну дешевшої електроенергії з Європи.

Додамо, що питання концентрації обленерго  було винесено на засідання АМКУ 18 квітня, за три дні до програшу Петра Порошенка на виборах президента. Тоді рішення відклали на тиждень.

Після оприлюднення цієї інформації прес-служба АМКУ повідомила, що «комітет дійшов висновку, що така концентрація не призводить до монополізації чи суттєвого обмеження конкуренції на товарних ринках».

При цьому АМКУ, попри власне рішення про відсутність монополії, вирішив, що є потенційні ризики, а відтак наклав на ДТЕК низку зобовязань, за виконанням яких слідкуватиме 5 років.

Серед них – не допускати перехресного субсидіювання, забезпечити придбання «Київобленерго» та «Одесаобленерго» електричної енергії для компенсації технологічних втрат на конкурентних засадах, а також не допускати розірвання та/або зміну суттєвих умов чинних договорів між «Київобленерго» та постачальником електроенергії населенню. Крім цього, потрібно інформувати про кожний факт відмови в укладенні договору про надання послуг із розподілу електричної енергії та про причини такої відмови, а також не пропонувати більше 2 кандидатів для обрання до ради Оптового ринку електричної енергії України від постачальників та операторів системи розподілу для недопущення блокування роботи зборів і ради ОРЕ.

«Недотримання компанією «ДТЕК Нафтогаз» цих умов є підставою для перегляду наданого дозволу», – зазначено в повідомленні АМКУ.

Раніше Mind писав, що ДТЭК Ахметова має намір продовжити купувати обленерго.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті