В Латвії президентом обрали суддю Європейського суду
Левітс виріс в сімʼї дисидента і ненавидів Радянський союз змалечку

Латвійський сейм обрав нового главу держави – ним став юрист, суддя Європейського суду Егіл Левітс. Про це повідомляє портал Delfi.
Згідно з конституцією Латвії, президента обирає парламент. Для цього даного кандидата повинні підтримати не менше 51 депутата зі 100. Левітс виставив свою кандидатуру від національного об'єднання «Все для Латвії! – Вітчизна і свобода/ Рух за національну незалежність Латвії». На виборах його підтримав 61 депутат.
У Mind з'явився телеграм-канал Mind tweet, де ви першими отримуєте головні новини, що мають вплив на економіку та бізнес. Підпишіться, щоб зберегти ваш час та гроші.
Егіл Левітс народився в 1955 році в Ризі. Його батько, інженер Йонас Левітс, був радянським дисидентом. У сім'ї був ритуал – щовечора слухати ефір радіостанцій «Голос Америки», BBC, Deutsche Welle.
«Мені вже з раннього дитинства було зрозуміло, що Латвія – окупована земля. Батько часто повторював: Радянський Союз – це в'язниця, ми живемо в тюрмі», – ділився Левітс пізніше своїми спогадами журналу Mājas Viesis.
Левітс бере участь в латвійській політиці з 1980 року. Був послом в Австрії, Угорщині та Швейцарії.
У 1990-х роках він був представником Латвії в Європейському суді з прав людини. З 2004 року є суддею Європейського суду, його повноваження закінчуються через п'ять років.
У Суді Євросоюзу Левітс затримався надовго: він кілька разів перепризначався, в тому числі в 2018 році. Він є одним з найбільш високооплачуваних чиновників ЄС: за даними ЗМІ, його зарплата складає 268 тисяч євро на рік.
Левітс має широку підтримку серед латиської інтелігенції і юридичної спільноти. Його шанувальники навіть створили спеціальний сайт і групи в соцмережах.
Латвійське законодавство наділяє президента вельми обмеженими повноваженнями, однак саме він може накладати вето на закони, вносити до Сейму свої проекти і призначати кандидата на пост прем'єр-міністра.
Нагадаємо, Латвія першою з зарубіжних країн визнала депортацію кримських татар геноцидом.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: editor@mind.ua.