Рада ухвалила в першому читанні законопроект про сільськогосподарську кооперацію

Рада ухвалила в першому читанні законопроект про сільськогосподарську кооперацію

За проголосували 233 народні депутати

Рада ухвалила в першому читанні законопроект про сільськогосподарську кооперацію
Фото: УНІАН

Верховна Рада ухвалила в першому читанні проект закону про сільськогосподарську кооперацію (№6527-Д), один із трьох законопроектів, доопрацьований спільно з профільним парламентським комітетом, разом з аграріями та громадськими активістами.

За проголосували 233 народні депутати, передає кореспондент Mind.

Як зазначив член Комітету Верховної Ради з питань аграрної політики та земельних відносин, народний депутат Микола Кучер, цей документ спрощує регламентацію і створення діяльності кооперативів, передбачає порядок виходу, виключення члена сільськогосподарського кооперативу чи ліквідації такого кооперативу, закріплює механізм повернення внесків членів кооперативу винятково в розмірі, у якому було зроблено відповідні внески.

Також ухвалений законопроект передбачає норму, яка надає кооперативам, що зареєстровані раніше, можливість привести свої установчі документи у відповідність до цього закону протягом 3 років із моменту його прийняття. Крім того, членами кооперативів можуть бути як фізичні, так і юридичні особи, та передбачається наявність асоційованого члена кооперативу, який не зобов'язаний брати участь у сільськогосподарській діяльності кооперативу, і при цьому асоційований член одержує виплати на пай у розмірі і в порядку, визначеному відповідно до статуту кооперативу.

«Раніше юридичні особи членами кооперативів бути просто не могли»,  – зазначив доповідач.

Крім того, за словами Кучера, законопроектом передбачено, що при ліквідації кооперативу асоційований член сільськогосподарського кооперативу має переважне право в порівняні з іншими членами кооперативу на повернення паю.

«Кооперативи можуть бути й прибутковими, і неприбутковими. При цьому чітко закріплюється механізм розподілу чистого фінансового результату прибутку сільськогосподарського кооперативу, крім сільгоспкооперативів, які діють без мети отримання прибутку», – повідомив він.

При цьому прибуткові сільськогосподарські кооперативи матимуть можливість реалізувати продукцію, вирощену членами кооперативу, що тільки сприятиме розвитку вітчизняного фермерства.

Цей законопроект передбачає, що на законодавчому рівні закріплюється державна підтримка сільськогосподарської кооперації, як із державного, так і з місцевих бюджетів, зокрема, у вигляді компенсації в розмірі до 90% суми єдиного соціального внеску (ЄСВ. – Mind) на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, сплаченого відповідними сільськогосподарськими кооперативами.

Загалом законопроект сприятиме легалізації виробництва сільськогосподарської продукції в малих і дрібних господарствах та розвитку ринку надання сільськогосподарських послуг. Безумовно, його прийняття сприятиме збільшенню кількості одноосібників, розвитку земельних відносин, ринку надання сільськогосподарських послуг.

Автори законопроекту обрали шлях повного оновлення законодавства про сільськогосподарську кооперацію, адже на сьогодні частка виробничих сільськогосподарських кооперативів в Україні складає в сільськогосподарському виробництві всього-на-всього 1%, тоді як у країнах ЄС – від 40% до 50%, а в окремих державах і секторах доходить до 70%. У кооперативах, що обслуговують, у нас працює всього-на-всього 30 000 осіб, а це 0,2% сільського населення України. Із зареєстрованих близько до тисячі виробничих та кооперативів, що обслуговують, існують менше половини, і вони існують на папері.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло