Захворіло у світі
6,900,011
Померло у світі
399,854
Вилікувалось у світі
3,088,432
Захворіло в Україні
26,999
Померло в Україні
788
Вилікувалось в Україні
12,054
Якщо РФ пропонує забути про рішення арбітражів, Україні варто готуватись до припинення транзиту – Вітренко

Якщо РФ пропонує забути про рішення арбітражів, Україні варто готуватись до припинення транзиту – Вітренко

РФ пропонує Україні відмовитися від $2,8 млрд а, по максимуму, ще й повернутися у статус боржника задля продовження нинішнього контракту

Якщо РФ пропонує забути про рішення арбітражів, Україні варто готуватись до припинення транзиту – Вітренко
Юрій Вітренко
фото УНІАН

Міністр енергетики РФ Олександр Новак запропонував Україні врегулювати питання арбітражу між «Нафтогазом» та «Газпромом» «мировою угодою», тобто, щоб українська сторона відмовилася від $2,8 млрд та повернулась у позицію боржника. У відповідь виконавчий директор НАК «Нафтогаз України» Юрій Вітренко у своєму Facebook заявив, що Україні слід готуватись до припинення транзиту з 2020 року.

Він наголосив на тому, що тристороння зустріч знову відкладається, цього разу вже через парламентські вибори. Минулого разу причиною переносу зустрічі стали вибори президента.

«Насправді ж причина є очевидною – після того як Україна і ЄС зайняли консолідовану позицію, що транзит через Україну має здійснюватися за справедливими європейськими правилами, для РФ ці переговори стали нецікавими. Виглядає так, що РФ чекає «переговорників», які будуть здавати інтереси України, а не домовлятися про цивілізовані та справедливі правила для всіх сторін»,- написав Вітренко.

За його словами, наразі НАК жодних пропозицій від «Газпрому» не отримувала.

«Скоріш за все, Олександр Новак мав на увазі «мирову угоду» у розумінні, вже озвученому Олексієм Міллером, головою «Газпрому», під час попередніх зустрічей: «Нафтогаз» та «Газпром» домовляться, що рішення попередніх арбітражів за нашими контрактами на поставку та транзит газу не будуть застосовуватися», – зазначив він.

Вітренко пояснив, що Україна має «добровільно» відмовитися від $2,8 млрд а, по максимуму, ще й повернутися у статус боржника за положенням контракту «бери або плати» (більше $80 млрд до кінця 2019 року) та газ, відібраний у 2014-2015 році (біля $4 млрд), заради продовження поточного контракту.

Він наголосив,що за цим контрактом ми припинимо отримувати гроші, «як тільки «Газпром» добудує «Північний Потік – 2» і «Турецький Потік» і зупинить транзит через Україну».

На думку Вітренка така «мирова угода» є абсурдною.

Він переконаний, що зараз українська сторона має «пояснювати Західним партнерам, що і Україну, і Європу намагаються обманути, як нас обманювали у 2009 році. Що дієві заходи – це припинення будівництва «Північного потоку – 2» і ефективне антимонопольне розслідування за нашою скаргою проти «Газпрому». Ну і готуватися до припинення транзиту з 2020 року, при цьому через міжнародний арбітраж отримуючи за це компенсацію».

Нагадаємо: після зустрічі з заступником представника ЄК Маршем Шевчовичем міністр енергетики РФ Олександр Новак заявив, що тристоронні газові переговори можуть відбутись у вересні. На думку російського міністра, Україна ще не готова укладати новий транспортний контракт на європейських умовах. Він переконаний, що найпростішим варіантом є продовження діючого контракту, але «якщо будуть врегульовані розгляди в арбітражних судах».

«Газпром» запропонував компанії «Нафтогаз України» укласти мирову угоду, яка дозволила б врегулювати суперечку між двома компаніями про виплати кожній із них. Новак також зазначив, що «Газпром» готовий на продовження транзитного контракту на поточних умовах і міг би на 25% знизити ціну на газ для України.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті