Кабмін оприлюднив проект змін до Конституції

Кабмін оприлюднив проект змін до Конституції

Пропонується запровадити інститут префекта, якого призначає та звільняє Кабмін з жовтня 2021, а Україна ділиться на громади, райони і регіони. Українські області та АРК є регіонами України

Кабмін оприлюднив проект змін до Конституції
Фото: УНІАН

Уряд оприлюднив проект змін до Конституції в частині децентралізації, який буде поданий на розгляд Верховної ради. Відповідний проект закону оприлюднений на сайті Кабінету міністрів, передає Mind.

Серед основних нововведень, які пропонує уряд, є запровадження інституту префекта, який призначається і звільняється урядом, підзвітний і під контрольний Кабінетові міністрів. Він здійснює виконавчу владу в районах і областях, у Києві та Севастополі. При тому строк його перебування на посаді в одній адміністративно-територіальній одиниці не може перевищувати трьох років. Під час здійснення своїх повноважень префект відповідальний, підзвітний та підконтрольний Кабінетові міністрів.

На відповідній території префект здійснює нагляд за додержанням Конституції і законів органами місцевого самоврядування, координує та спрямовує діяльність територіальних органів центральних органів виконавчої влади та здійснює нагляд за додержанням ними Конституції і законів України. Він же забезпечує виконання державних програм,видає акти, які є обов'язковими на відповідній території.

При цьому передбачається, що до призначення префекта Кабінетом міністрів, президент України за поданням уряду призначає на посади та звільняє з посад голів місцевих державних адміністрацій, але не пізніше 26 жовтня 2021 року. До призначення префекта його повноваження здійснює голова відповідної місцевої державної адміністрації.

Також пропонується передбачити, що «систему адміністративно-територіального устрою України складають адміністративно-територіальні одиниці: громади, райони, регіони».

Тобто територія України стає поділена на громади, які є первинною  одиницею у системі адміністративно-територіального устрою України. Сукупність громад на відповідній території складає район, а сукупність районів на відповідній території складає регіон. «Області, Автономна Республіка Крим є регіонами України».  При тому особливий статус міст Києва та Севастополя визначаються окремими законами, а зміна меж, найменування і перейменування громад та поселень здійснюється з урахуванням думки їх жителів у порядку, визначеному законом.

Саме  територіальна громада здійснює місцеве самоврядування як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування шляхом самостійного регулювання суспільних справ місцевого значення та управління ними в межах Конституції і законів України. Територіальну громаду становлять мешканці поселення чи поселень відповідної громади.

Органами місцевого самоврядування громади є рада громади, яка утворює підзвітні і підконтрольні їй виконавчі органи.

При тому територіальна громада безпосередньо або через органи місцевого самоврядування громади управляє комунальним  майном, затверджує бюджет громади і контролює його виконання; затверджує програми соціально-економічного та культурного розвитку і сама контролює їх виконання; ухвалює рішення щодо місцевих податків і зборів; забезпечує реалізацію результатів місцевих референдумів; утворює, реорганізовує та ліквідовує комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснює контроль за їх діяльністю та вирішує інші питання місцевого значення,

При тому обласна, районна рада: затверджує обласний, районний бюджет для виконання спільних проектів, у тому числі за рахунок коштів, залучених на договірних засадах з місцевих бюджетів, та контролює його виконання; затверджує регіональну програму соціально-економічного та культурного розвитку області і контролює її виконання; вирішує інші питання, віднесені законом до її компетенції.

Розмежування повноважень між органами місцевого самоврядування громад, районів, областей «визначається законом на основі принципу субсидіарності».

В документі передбачено, що повноваження сільських, селищних, міських голів та депутатів місцевих рад, обраних на чергових виборах у жовтні 2015 року та місцевих виборах у період з жовтня 2015 року до жовтня 2020 року, припиняються з дня набуття повноважень відповідно головами громад, радами громад, районними та обласними радами, обраними на наступних чергових місцевих виборах у жовтні 2020 року; обласні ради можуть створювати виконавчі органи з 1 січня
2026 року.

Проектом закону передбачено, що в разі ухвалення цих змін до Конституції, вони набудуть чинності через три місяці з дня його опублікування. З набранням чинності цим законом одне або декілька поселень (сіл, селищ, міст) з прилеглими територіями набувають статусу громади на підставі і в порядку, визначених законом.

Основною метою внесення змін до Конституцію, на думку авторів, є забезпечення незворотності процесу децентралізації влади  та реформи місцевого самоврядування, утвердження якісно нових засад функціонування місцевого самоврядування на основі принципів  субсидіарності, повсюдності та фінансової самодостатності.

Нагадаємо, під час обговорення  урядового проекту змін до Конституції прем'єр-міністр заявив, що він не передбачає жодної федералізації країни, натомсть закріплює незвородність децентралізації.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті