Доходи держбюджету за сім місяців цього року зросли на 13,7%
Так, доходи склали 584,1 млрд грн

Доходи державного бюджету за сім місяців 2019 року зросли на 13,7%, до 584,1 млрд грн. Про це повідомляє прес-служба Міністерства фінансів України.
«Доходи державного бюджету за сім місяців 2019 року зросли на 13,7% р/р до 584,1 млрд грн. Виконання доходів становило 97,4% від розпису (порівняно із 95,7% від розпису в першому півріччі)», – зазначається в повідомленні.
Основними причинами нижчих за планові доходи залишились різниця у фактичних макроекономічних показниках та закладених у бюджет, зокрема курсу гривні, запроваджені пільги з імпорту окремих товарів, а також обмеження урядом Російської Федерації експорту ряду товарів в Україну.
Також у Мінфіні повідомили, що доходи загального фонду державного бюджету зросли на 10,7% р/р до 516,4 млрд грн і становили 96% від розпису (у першому півріччі рівень виконання складав 94,1% від розпису).
Надходження до загального фонду державного бюджету від податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) зросли на 22,4% р/р до 61,8 млрд грн, що становило 105,9% від розпису. Цьому сприяло стрімке зростання середньої заробітної плати: за даними Держстату у першому півріччі вона зросла на 19,7% р/р при врахованому в бюджеті річному показнику приросту у 16,3% у 2019 році.
Доходи від податку на прибуток підприємств у сумі 53,7 млрд грн залишились близькими до минулорічних надходжень, «оскільки у 2018 році «Нафтогаз» одноразово здійснив додаткову сплату цього податку за рішенням Стокгольмського арбітражу. Водночас вони були на 4,9% більші, ніж передбачено у розписі.
Також виконанню доходів загального фонду держбюджету суттєво сприяло й те, що Національний банк у перші п’ять місяців року повністю перерахував до держбюджету підтверджений незалежним аудитом прибуток за 2018 рік у сумі 64,9 млрд грн, що на 17,3 млрд грн більше, ніж передбачено в законі про державний бюджет.
Важливим фактором виконання доходів загального фонду бюджету стало те, що чисті доходи від стягнення податку на додану вартість (ПДВ) з вироблених в Україні товарів (з урахуванням відшкодування ПДВ) становили 43,1 млрд грн, що становить 82,9% від розпису через вищі темпи відшкодування ПДВ експортерам, ніж передбачено розписом в першому півріччі. Це пов’язано із документальними перевірками заявлених сум до відшкодування в кінці 2018 року в рамках заходів з мінімізації зловживань.
Доходи від акцизного податку з вироблених в Україні підакцизних товарів становили 32,8 млрд грн. Розпис виконано на 76,8% р/р, що пов’язано із зниженням обсягів виробництва тютюнових виробів у першому півріччі. За даними ДФС, у січні-липні 2019 року середньомісячне замовлення акцизних марок для тютюнових виробів скоротилось на 39% р/р до 174 млн штук. Це пов’язано із певним зниженням споживання та частковим задоволенням попиту на тютюнову продукцію шляхом зменшення залишків готової продукції на складах, так і фактами виготовлення та продажу контрафактної продукції та продукції невідомого походження. Також нижчими за планові були надходження від акцизу на спирт.
Від рентної плати за надра надійшло 25,4 млрд грн, що на 32,3% більше, ніж за відповідний період 2018 року. Однак доходи від рентної плати становили 87,8% від розпису і недовиконання пояснювалось такими факторами зарахуванням переплати ПАТ «Укргазвидобування», яка на 1 січня 2019 року становила 0,8 млрд грн в рахунок податкових зобов’язань поточного року; зниженням у січні-червні середньої митної вартості імпортного природного газу, що слугує фактичною ціною реалізації видобутого природного газу; міцнішому курсу гривні до долара США – середній курс в першому півріччі становив 26,9 грн за дол. США при врахованому в бюджеті на 2019 рік середньому обмінному курсі у 28,2 грн за дол. США); зниженням ціни природного газу для забезпечення побутових споживачів та виробників теплової енергії до 5964,3 грн за 1000 куб. метрів (при планованій ціні у 6869,00 грн); зниження обсягів видобутку газу у перші сім місяців 2019 року.
Також на виконання доходів загального фонду державного бюджету вплинуло те, що доходи від ПДВ з ввезених на територію України товарів зросли на 4,2% р/р до 162,3 млрд грн. Доходи було виконано на 88,8% від розпису через: звільнення з 0 січня 2019 від оподаткування ПДВ імпорту сонячних батарей та вітряків (щомісячні недонадходження становлять близько 0,4 млрд грн); зменшення обсягу імпорту природного газу НАК «Нафтогаз України». За оперативною інформацією сплата НАК «Нафтогаз України» ПДВ від імпорту природного газу за січень-липень 2019 року до відповідного періоду минулого року скоротилася на 3,8 млрд до 1,4 млрд грн; заборона та обмеження урядом Російської Федерації з 1 червня 2019 року експорту до України російської нафти, нафтопродуктів (бензинів, дизпалива, скрапленого газу) і вугілля; міцніший обмінний курс гривні, ніж враховано в бюджеті; повільніші темпи зростання імпорту товарів, ніж враховано в бюджеті (зокрема також через зниження ціни імпортованих газу та нафти і продуктів нафтопереробки); продовження дії пільги зі сплати ПДВ із ввезених електромобілів.
Крім того, за інформацією прес-службуи міністерства, на виконання доходів загального фонду державного бюджету також вплинуло те, що доходи від частини чистого прибутку та дивідендів надійшли у сумі 31,5 млрд грн, що становить 85,6% від розпису через гірші фактичні фінансові результати кількох суб’єктів господарювання, які перебувають у державній власності, ніж очікувані під час опрацювання проекту державного бюджету на 2019 рік. А також запровадження диференційованого підходу до визначення частки відрахування до державного бюджету залежно від профілю підприємства. «У червні та липні НАК «Нафтогаз України» перерахував до бюджету всю суму, належну до сплати за підсумками 2018 року (у липні сплачено 8,3 млрд грн на додаток до 4 млрд грн місяцем раніше). Водночас «Центренерго» та «Турбоатом», які перерахували до державного бюджету відповідно 195 млн грн та 265 млн грн, так і не сплатили другу половину суми дивідендів, яка підлягає сплаті до державного бюджету. «Укрнафта» також не перерахувала до бюджету свою частку дивідендів (чистий прибуток компанії у 2018 році становив 6,4 млрд грн)», – повідомляють в Мінфіні.
Раніше Mind повідомляв, що спецфонд держбюджету за липень цього року отримав 7,2 млрд грн, при запланованій сумі у 9,8 млрд грн. Надходження ж у місцеві бюджети склали 18,3 млрд грн при запланованому показнику – 21,9 млрд грн.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].