Захворіло у світі
11,516,782
Померло у світі
535,453
Вилікувалось у світі
6,223,819
Захворіло в Україні
49,043
Померло в Україні
1,262
Вилікувалось в Україні
21,703
Кравчук: США погрожували Україні економічним тиском, змушуючи відмовитися від ядерної зброї

Кравчук: США погрожували Україні економічним тиском, змушуючи відмовитися від ядерної зброї

Після розпаду Союзу за чисельністю ядерного арсеналу Україна була третьою в світі після США і Росії

Кравчук: США погрожували Україні економічним тиском, змушуючи відмовитися від ядерної зброї
фото DR

Перший президент України Леонід Кравчук розповів, що США змусили Україну відмовитися від усього потенціалу ядерної зброї, погрожуючи економічним тиском і санкціями. Про це він заявив журналістам 24 каналу.

«Нас просто поставили перед вибором – або ми віддаємо ядерну зброю, або на нас чинитимуть економічний тиск, зокрема і застосують санкції», – сказав він.

«Чому висунули таку вимогу? Тому що в Україні було 165 ядерних балістичних комплексів, які були націлені на США. Управління ними знаходилося в Москві, а ракети стояли в нас. Хто міг гарантувати, що ніхто не натисне кнопки і не випустить ракету? А вона б потрапила в ціль, яка була передбачена спеціальним шифром», – заявив Кравчук.

За його словами, західні країни боялися, що буде втрачено контроль над ядерною зброєю, і тоді США стануть заручниками цієї ситуації.

Крім того, зазначив Кравчук, в України просто не було економічних можливостей, щоб утримувати тисячі танків і бойових машин, літаків і ракет, майже мільйон особливого складу – на це потрібні були мільярди доларів, яких в України не було.

Після розпаду Союзу чисельність ядерного арсеналу України була третьою в світі. 5 грудня 1994 року Київ, а також лідери Росії, США і Великобританії підписали Будапештський меморандум. Згідно з документом, Москва, Вашингтон і Лондон в обмін на зобов'язання Києва віддати все ядерне озброєння пообіцяли поважати український суверенітет і захищати Україну від силової загрози її територіальній цілісності.

Раніше Олександр Турчинов, на той час секретар РНБО, заявив, що Україна зробила велику помилку, відмовившись від ядерної зброї, і що надані Києву гарантії безпеки «навіть не варті паперу, на якому вони були написані».

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті