«Плавучий Чорнобиль»: в Росії відправили на Чукотку перший плавучий атомний енергоблок
Екологи протестують через ризик того, що суворі арктичні умови пошкодять судно

Перший в світі атомний плавучий енергоблок «Академік Ломоносов» в п'ятницю вирушив з Мурманська до місця постійної роботи – на Чукотку. У західних ЗМІ його називають «плавучим Чорнобилем» і «ядерним «Титаніком», пише ВВС.
За планом, два основних буксири і один запасний будуть тягнути «Академіка Ломоносова» 4700 кілометрів – від Мурманська до чукотського порту Певек, де стане він частиною плавучої атомної теплоелектростанції.
«Академік Ломоносов» будувався 13 років. Плавучий енергоблок обслуговує персонал з 86 чоловік. Для них на 6-поверховому «Ломоносова» навіть передбачили басейн, дві лазні, тренажерний зал і бар.
Після введення станції в експлуатацію вона стане найпівнічнішою атомною станцією в світі.
Фізик-ядерник Андрій Ожаровський, противник атомної енергетики, зазначає: «Дехто стверджує, що «Академік Ломоносов» – дійсно перша в світі «плавуча» АЕС. Це не так. У США подібну установку побудували ще в 1960-х. Випробували і вирішили, що це занадто дорого. Тож «Росатом» просто підібрав відхилену іншими ідею».
У міжнародних ЗМІ станцію вже прозвали «Чорнобилем на льоду». Відправлення «Академіка Ломоносова», пише Vice, змушує багатьох нервувати, особливо з урахуванням недавньої аварії з ядерним обʼєктом у північних водах Росії.
«Плаваюча АЕС «Академік Ломоносов» відправиться в одні з найбільш підступних і віддалених вод світу – з масивними айсбергами і крижаними штормами», – пише Vice.
«Росатом» запевняє, що ПАТЕС розроблена з великим запасом міцності, який перевищує всі можливі загрози і робить ядерні реактори невразливими для цунамі.
У «Грінпісі» з такою оцінкою не згодні. Ще в 2017 році, коли «Ломоносов» базувався в Петербурзі, активісти розгортали банери: «Ні плавучому Чорнобилю».
З екоактивістами тоді погоджувалися і деякі ліквідатори Чорнобиля, які побоювалися запуску реакторів «Ломоносова» прямо на петербурзькому заводі. Тому «Росатом» вирішив перенести навантаження палива і випробування в Мурманськ.
ПАТЕС, оснащена двома реакторними установками, за оцінками виробників, може забезпечувати електроенергією місто в 100 тисяч чоловік. Але у всій Чукотці проживає менше 50 тисяч чоловік.
Поява плавучої АЕС викликано аж ніяк не реальними потребами Чукотки.
«Ломоносов» на Чукотці стане демонстраційним експонатом – так покупці з-за кордону можуть оцінити його потенціал і зацікавитися плавучою атомною електростанцією, не приховують в «Росатомі».
«Ціль «Росатома» – розробка і виведення на ринок нових продуктів, що приносять корпорації комерційний прибуток. Ми бачимо можливість використання плавучих енергоблоків в важкодоступних районах не тільки Росії, але і в країнах Африки і Азії», – каже представник концерну Віталій Трутнєв.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].