Захворіло у світі
12,376,147
Померло у світі
556,895
Вилікувалось у світі
6,795,141
Захворіло в Україні
52,043
Померло в Україні
1,345
Вилікувалось в Україні
24,800
Заборона на вейпи в США зумовила різкий підйом «чорного ринку» - WSJ

Заборона на вейпи в США зумовила різкий підйом «чорного ринку» - WSJ

Виробники е-сигарет і самі курці вважають, що заборона не допоможе і лише змусить купувати нелегальну продукцію

Заборона на вейпи в США зумовила різкий підйом «чорного ринку» - WSJ
фото DR

Президент США Дональд Трамп готується оголосити в країні повну або часткову заборону на продаж електронних сигарет і вейпів у звʼязку з епідемією важкої легеневої хвороби серед курців таких виробів. Водночас американські чиновники і виробники електронних сигарет спільними зусиллями намагаються з'ясувати ймовірні причини епідемії.

Однак заборона може виявитися неефективною, оскільки паралельно з легальним ринком в країні бурхливо розвивається чорний ринок вейпів – з підпільним виробництвам на китайських фабриках і сумішами невідомого походження з марихуаною, пише The Bell з посиланням на  Wall Street Journal.

Основна маса постраждалих курців купувала електронні сигарети у неофіційних дилерів – друзів, вуличних торговців або контрабандистів, які в тому числі пропонували покупцям рідину з додаванням каннабіоїдів. При цьому офіційно медична маріхуана легалізована лише в 30 штатах США.

Тільки в цьому році картриджів з марихуаною було продано як мінімум на $5 млрд, оцінює галузева аналітична компанія BDS Analytics. Для порівняння, продажі нікотинових електронних сигарет, за прогнозами, цього року досягнуть $9 млрд.

Законодавча заборона позначиться на ринку електронних сигарет. Наприклад, очікувана в США заборона на ароматизовані електронні сигарети зірвала злиття Philip Morris International і Altria обсягом  $200 млрд, яке мало стати найбільшим в тютюновій індустрії.

Наприкінці вересня глава виробника е-сигарет Juul Labs Кевін Бернс був змушений піти у відставку на тлі масової серії захворювань серед курців у США. На початку жовтня засновники Juul Адам Боуен і Джеймс Монсіз втратили статус мільярдерів, оскільки компанія різко подешевшала.

При цьому виробники е-сигарет повʼязують спалах захворювань саме з нелегальними вейпами, тоді як наявність на ринку легальної продукції захистить клієнтів, вважають вони. З ними погоджуються і самі курці.

«Заборона просто змусить людей обходити її і купувати ті ж вейпи на чорному ринку», – пояснює 32-річний споживач е-сигарет з Нью-Йорка.

Щоб довести свою правоту, великі виробники на зразок JUUL почали самотужки вивчати ринок контрафакту. З'ясувалося, що одним з головних постачальників підроблених вейпів став китайський інтернет-рітейлер Alibaba. На сайті представлені тисячі варіантів вейпів і рідин.

У JUUL розповіли, що більшість підробок постачається з фабрик в китайському Шеньчжені, де де панує суцільна антисанітарія, пил і бруд.

Незвичайні смаки – одна з причин, чому до вейпів пристрастилися американські підлітки. За даними американських центрів з контролю і профілактиці захворювань, кількість школярів, що використовують електронні сигарети, в 2017 році перевищило 2 млн.

Найпопулярнішим брендом серед школярів став виробник JUUL. Майже 70% підлітків розповіли, що почали курити вейпи після того, як спробували їх картридж зі смаком полуниці.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті