Оголошено лауреатів Нобелівської премії з літератури
Цього року лауреатів двоє – за 2018 та 2019 роки

Нобелівська премія з літератури за 2018 рік присуджена польській письменниці Ользі Токарчук, за 2019 рік – австрійському письменнику Петеру Хандке.
BREAKING NEWS:
– The Nobel Prize (@NobelPrize) 10 октября 2019 г.
The Nobel Prize in Literature for 2018 is awarded to the Polish author Olga Tokarczuk. The Nobel Prize in Literature for 2019 is awarded to the Austrian author Peter Handke.#NobelPrize pic.twitter.com/CeKNz1oTSB
2018 Literature Laureate Olga Tokarczuk was born 1962 in Sulechów in Poland, and today lives in Wrocław. She made her debut as a fiction writer 1993 with ‘Podróz ludzi Księgi’ (‘The Journey of the Book-People’).#NobelPrize pic.twitter.com/4E3GDgoKE8
– The Nobel Prize (@NobelPrize) 10 октября 2019 г.
Ольга Токарчук – польська письменниця, есеїстка, автор сценаріїв, поетеса та психолог. Виросла в Сулехові у родині вихідців з України, потім разом з батьками переїхала до Кетша, де закінчила загальноосвітній ліцей ім. Норвіда. Є випускницею факультету психології Варшавського університету. Під час навчання опікувалася психічно хворими особами як волонтер.Після університету працювала психотерапевтом у Валбжиху. Коли її перші твори набули популярності, звільнилася з роботи і, переїхавши до Нової Руди, присвятила себе літературній праці.
Нобелівський комітет наголосив, що письменниця «ніколи не розглядає реальність як щось стабільне або вічне. Вона будує свої романи в напрузі між культурними протилежностями: природа проти культури, розум проти безумства, чоловік проти жінки, дім проти відчуження».
2019 Literature Laureate Peter Handke was born 1942 in a village named Griffen, located in the region Kärnten in southern Austria. This was also the birthplace of his mother Maria, who belonged to the Slovenian minority.#NobelPrize pic.twitter.com/yK6lrKj9sv
– The Nobel Prize (@NobelPrize) 10 октября 2019 г.
Петер Хандке – австрійський письменник і драматург, лауреат премії пам'яті Шиллера (1995).
народився в австрійській провінції Каринтія в Гріффене 6 грудня 1942 року. Його матір Марія Хандке, була словенкою. Хандке навчався в Грацькому університеті, за час навчання у нього склались смаки, які вплинули на його життя і творчість. Він часто ходив у кіно, а згодом не тільки писав сценарії і режисирував, а й виступав в якості доповідача та члена журі на кінофестивалях.
Нобелівський комітет відзначив, що його дебютний роман «Шершні» (Die Hornissen) був опублікований у 1966 році. Разом із п'єсою «Заборона аудиторії» (Publikumsbeschimpfung 1969 рік) вони залишили свій слід на літературній сцені.
«Більш ніж 50 років потому, випустивши велику кількість творів в різних жанрах, лауреат 2019 року Петер Хандке зарекомендував себе як один із найвпливовіших письменників в Європі після Другої світової», – наголошує комітет.
More than fifty years later, having produced a great number of works in different genres, 2019 Literature Laureate Peter Handke has established himself as one of the most influential writers in Europe after the Second World War.#NobelPrize
– The Nobel Prize (@NobelPrize) 10 октября 2019 г.
В 2018 році премію з літератури не вручали через скандал навколо Шведської академії. На тлі кампанії #MeToo майже два десятки жінок звинуватили відомого шведського фотографа і режисера французького походження Жан-Клода Арно у сексуальних домаганнях. Преса з'ясувала, що деякі проекти Арно фінансувалися з Нобелівського фонду. Для цього потрібна віза Шведської академії, одним з членів якої є дружина Арно – поет і драматург Катаріна Фростенсон. Крім того, виявилося, що разом з чоловіком вона є співвласницею культурного центру, який отримував дотації від Академії, тобто фактично виплачувала гроші сама собі.
Нобелівську премію з літератури вручають з 1901 року. Її лауреатами стали загалом 114 осіб. В 2017 році лауреатом став британський письменник японського походження Кадзуо Ісіго.
Нагадаємо: з 7 по 14 жовтня в Стокгольмі й Осло оголошують лауреатів Нобелівських премій в області фізіології й медицини, фізики, хімії, літератури, премії миру, а також премії Держбанку Швеції з економіки, присвяченій пам'яті Альфреда Нобеля.
7 жовтня було названо лауреата з медицини, 8 жовтня – з фізики, 9 жовтня – з хімії, 11 жовтня – буде вручена премія миру (в Осло), 14 жовтня – з економіки.
Цього року лауреатами Нобелівської премії з фізики стали Джеймс Піблс, Дідьє Кело і Мішель Мейор за відкриття екзопланети і досягнення в космології.
За день до цього Нобелівський комітет назвав лауреатів премії з фізіології і медицини.
Лауреатами Нобелівської премії з хімії стали Джон Б. Гуденоф, М. Стенлі Уіттінгем і Акіра Йосіно «за розробку літій-іонних батарей».
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].