Оголошено лауреатів Нобелівської премії з літератури

Оголошено лауреатів Нобелівської премії з літератури

Цього року лауреатів двоє – за 2018 та 2019 роки

Оголошено лауреатів Нобелівської премії з літератури
фото twitter.com/NobelPrize

Нобелівська премія з літератури за 2018 рік присуджена польській письменниці Ользі Токарчук, за 2019 рік – австрійському письменнику Петеру Хандке.

Ольга Токарчук – польська письменниця, есеїстка, автор сценаріїв, поетеса та психолог. Виросла в Сулехові у родині вихідців з України, потім разом з батьками переїхала до Кетша, де закінчила загальноосвітній ліцей ім. Норвіда. Є випускницею факультету психології Варшавського університету. Під час навчання опікувалася психічно хворими особами як волонтер.Після університету працювала психотерапевтом у Валбжиху. Коли її перші твори набули популярності, звільнилася з роботи і, переїхавши до Нової Руди, присвятила себе літературній праці. 

Нобелівський комітет наголосив, що письменниця «ніколи не розглядає реальність як щось стабільне або вічне. Вона будує свої романи в напрузі між культурними протилежностями: природа проти культури, розум проти безумства, чоловік проти жінки, дім проти відчуження».

Петер Хандке – австрійський письменник і драматург, лауреат премії пам'яті Шиллера (1995).

народився в австрійській провінції Каринтія в Гріффене 6 грудня 1942 року. Його матір Марія Хандке, була словенкою. Хандке навчався в Грацькому університеті, за час навчання у нього склались смаки, які вплинули на його життя і творчість. Він часто ходив у кіно, а згодом не тільки писав сценарії і режисирував, а й виступав в якості доповідача та члена журі на кінофестивалях.

Нобелівський комітет відзначив, що його дебютний роман «Шершні» (Die Hornissen) був опублікований у 1966 році. Разом із п'єсою «Заборона аудиторії» (Publikumsbeschimpfung 1969 рік) вони залишили свій слід на літературній сцені.

«Більш ніж 50 років потому, випустивши велику кількість творів в різних жанрах, лауреат 2019 року Петер Хандке зарекомендував себе як один із найвпливовіших письменників в Європі після Другої світової», – наголошує комітет.

В 2018 році премію з літератури не вручали через скандал навколо Шведської академії. На тлі кампанії #MeToo майже два десятки жінок звинуватили відомого шведського фотографа і режисера французького походження Жан-Клода Арно у сексуальних домаганнях. Преса з'ясувала, що деякі проекти Арно фінансувалися з Нобелівського фонду. Для цього потрібна віза Шведської академії, одним з членів якої є дружина Арно – поет і драматург Катаріна Фростенсон. Крім того, виявилося, що разом з чоловіком вона є співвласницею культурного центру, який отримував дотації від Академії, тобто фактично виплачувала гроші сама собі.

Нобелівську премію з літератури вручають з 1901 року. Її лауреатами стали загалом 114 осіб. В 2017 році лауреатом став британський письменник японського походження Кадзуо Ісіго.

Нагадаємо: з 7 по 14 жовтня в Стокгольмі й Осло оголошують лауреатів Нобелівських премій в області фізіології й медицини, фізики, хімії, літератури, премії миру, а також премії Держбанку Швеції з економіки, присвяченій пам'яті Альфреда Нобеля.

7 жовтня було названо лауреата з медицини, 8 жовтня – з фізики, 9 жовтня – з хімії, 11 жовтня – буде вручена премія миру (в Осло), 14 жовтня – з економіки.

Цього року лауреатами Нобелівської премії з фізики стали Джеймс Піблс, Дідьє Кело і Мішель Мейор за відкриття екзопланети і досягнення в космології.

За день до цього Нобелівський комітет назвав лауреатів премії з фізіології і медицини.

Лауреатами Нобелівської премії з хімії стали Джон Б. Гуденоф, М. Стенлі Уіттінгем і Акіра Йосіно «за розробку літій-іонних батарей».

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло