Захворіло у світі
100,296,057
Померло у світі
2,158,473
Вилікувалось у світі
55,418,424
Захворіло в Україні
1,200,883
Померло в Україні
22,202
Вилікувалось в Україні
980,085
Українські компанії поліпшили очікування щодо економічного зростання – НБУ

Українські компанії поліпшили очікування щодо економічного зростання – НБУ

Пожвавлення ділової активності очікують респонденти всіх видів економічної діяльності

Українські компанії поліпшили очікування щодо економічного зростання – НБУ
Фото: pixabay.com

Українські компанії поліпшили очікування щодо економічного зростання в Україні та прогнозують суттєво нижчу інфляцію, ніж очікували у II кварталі 2019 року. Про це свідчать результати опитування керівників компаній, яке Національний банк провів у III кварталі цього року.

Рівень ділової активності підприємств залишається високим: індекс ділових очікувань (ІДО) на наступні 12 місяців становить 115,3% (у попередньому кварталі – 117,8%). Пожвавлення ділової активності очікують респонденти всіх видів економічної діяльності.

На думку підприємців, зростання економічної активності зберігається завдяки поліпшенню очікувань щодо інвестиційних видатків на проведення будівельних робіт, а також високим оцінкам загальних обсягів реалізації продукції власного виробництва та фінансово-економічного стану підприємств. Поліпшення інфляційних очікувань спостерігається третій квартал поспіль. 

Українські компанії поліпшили очікування щодо економічного зростання – НБУ

Загалом бізнес прогнозує інфляцію через 12 місяців вже на рівні 6,9% (у II кварталі – 7,7%, у I кварталі – 9%). 

Суттєво зросла частка респондентів, які вважають, що зростання споживчих цін через рік не перевищить 7,5%. Таких підприємців – 54,5% (у II кварталі – 45,5%). Як і раніше, найвагомішим фактором впливу на інфляцію підприємці називають збільшення витрат на виробництво.

Українські компанії поліпшили очікування щодо економічного зростання – НБУ

Тривале збереження сприятливої ситуації на валютному ринку, зокрема, завдяки припливу іноземного капіталу в гривневі облігації уряду та стійкому збільшенню врожайності в агросекторі, зумовлює також подальше поліпшення девальваційних очікувань.

Так упродовж наступних 12 місяців бізнес очікує курс на рівні 27,96 грн/$. У попередньому кварталі цей показник становив 28,82 грн/$. Майже третина компаній – 32,3% – очікує, що курс не перевищить 27,00 грн/$. 

Українські компанії поліпшили очікування щодо економічного зростання – НБУ

Позитивні очікування бізнесу щодо зростання обсягів виробництва в Україні в наступні 12 місяців продовжують поліпшуватися.

Вже 39,5% компаній очікують вищі темпи їх зростання (у попередньому кварталі – 38,2%) і лише 9,1% підприємців очікують зниження обсягів виробництва. 

Загалом зростання очікують підприємства всіх основних видів економічної діяльності, а найоптимістичніше налаштовані підприємства транспорту.

Українські компанії поліпшили очікування щодо економічного зростання – НБУ

Більше третини компаній – 38,6% – очікує поліпшення свого фінансово-економічного стану впродовж наступних 12 місяців, лише 11,5% – погіршення.

Оптимістично налаштовані підприємства всіх видів економічної діяльності, крім секторів енерго- та водопостачання. 28,3% компаній прогнозують зростання обсягів продажу впродовж наступних 12 місяців. Лише 8,3% очікують їх зниження. 

Найвищі оцінки такого прогнозування у підприємств переробної промисловості. 28,9% компаній прогнозують зростання обсягу інвестицій в обладнання. 11,1% підприємств очікують їх скорочення.

Найвищі очікування щодо зростання інвестицій на машини, обладнання та інвентар у підприємств транспорту і звʼязку. Кожна шоста компанія (16,7%) прогнозує, що кількість працівників на їх підприємствах зростатиме, а 14,5% компаній очікують скорочення персоналу.

Найоптимістичніше налаштовані підприємства будівництва, торгівлі, транспорту і зв’язку. Переважна більшість компаній (64,1%) планує підвищувати зарплати своїм працівникам упродовж наступних 12 місяців.

Українські компанії поліпшили очікування щодо економічного зростання – НБУ

Водночас зберігається тенденція до зменшення кількості таких компаній, зважаючи на суттєве зростання реальних зарплат в Україні упродовж останніх декількох років.

Натомість лише 2,1% компаній планує скоротити заробітну плату. Найвищі очікування у підприємств переробної промисловості, а в регіональному розрізі – у підприємств Житомирської та Волинської областей. Частка компаній, що планує залучати кредити упродовж наступних 12 місяців, зросла до 43,4% (з 41,5% квартал тому). Як і раніше, найбільше таких підприємств у переробній промисловості, а в регіональному розрізі – у Тернопільській області.

Українські компанії поліпшили очікування щодо економічного зростання – НБУ

Частка компаній, готових залучати кошти в іноземній валюті, дещо зросла, проте три чверті компаній – 75,5% – надають перевагу позикам у національній валюті.

Одночасно продовжує збільшуватися частка респондентів, яка збирається залучати кошти за кордоном, – 10.9% (у попередньому кварталі – 10.4%).

Основним фактором, що за оцінками бізнесу обмежує спроможність нарощувати виробництво, залишаються занадто високі ціни на сировину та матеріали, а також енергоносії.

Опитування проводилося з 5 серпня до 3 вересня 2019 року. В опитуванні взяли участь 690 підприємств із 22 регіонів країни (без урахування тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим, а також Донецької і Луганської областей). Індекс ділових очікувань – агрегований показник щодо очікуваного розвитку підприємств у наступні 12 місяців. Розраховується за результатами опитувань підприємств як середньоарифметичне значення балансів відповідей щодо фінансово-економічного стану підприємств, загальних обсягів реалізації продукції власного виробництва, інвестиційних видатків на проведення будівельних робіт, інвестиційних видатків на машини, обладнання та інвентар, кількості працівників. Значення індексу більше 100 означає перевагу в суспільстві позитивних економічних настроїв, нижче 100 – негативних економічних настроїв.

Нагадаємо: за підсумками вересня індекс очікувань ділової активності (ІОДА), який Національний банк розраховує з липня 2019 року, зріс на 2,1 базисних пункти (б.п.) до позначки 56,6.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті