Захворіло у світі
13,026,225
Померло у світі
570,924
Вилікувалось у світі
7,188,992
Захворіло в Україні
54,133
Померло в Україні
1,398
Вилікувалось в Україні
26,503
Деякі негативні тенденції для бюджетних доходів залишилися незмінними – Мінфін

Деякі негативні тенденції для бюджетних доходів залишилися незмінними – Мінфін

Загалом у січні – вересні вплив передусім макроекономічних показників на доходи від зовнішньоекономічної діяльності залишався негативним

Деякі негативні тенденції для бюджетних доходів залишилися незмінними – Мінфін
Фото: pixabay.com

Аналіз показників виконання розпису державного бюджету у 2019 рік надалі свідчить про те, що деякі негативні для бюджетних доходів тенденції залишились незмінними. Про це повідомляє прес-служба Міністерства фінансів.

Загалом у січні-вересні вплив передусім макроекономічних показників на доходи від зовнішньоекономічної діяльності залишався негативним. За 9 місяців 2019 року доходи загального фонду Державного бюджету, хоча і зросли на 6,8% р/р до 650,8 млрд грн, але становили 94,6% від розпису.

Причиною для цього стало те, що доходи від ПДВ з вироблених в Україні товарів з врахування відшкодування ПДВ становили 60,1 млрд грн, що становить 88,8% від розпису.

Також, на бюджет вплинули доходи від акцизного податку з вироблених в Україні підакцизних товарів у сумі 44,4 млрд грн становили 79,5% від розпису.

Зокрема, у січні-серпні 2019 року обсяги виробництва тютюнових виробів зменшились на 12,9% р/р або на 6,6 млрд шт порівняно з відповідним періодом минулого року. Обсяги залишків на складах у оптовиків зменшились порівняно з початком 2019 року на 19,6% або на 3,6 млрд шт.

Від рентної плати за надра надійшло 31,4 млрд грн, що на 16,5% більше, ніж за відповідний період 2018 року.

Однак доходи від рентної плати становили 81,3% від розпису.

Причиною недовиконання стали зарахування переплати ПАТ «Укргазвидобування», яка станом  становила 800 млн грн, в рахунок податкових зобов’язань поточного року та зниження ціни імпортного природного газу.

Окрім того міцніший курс гривні до долара США, ніж ухвалено в макропрогнозі, на якому ґрунтуються показники Державного бюджету на 2019 рік теж вплинув на результати.

Ще одним фактором стала не відповідність темпів видобутку газу ПАТ «Укргазвидобування» у перші вісім місяців 2019 року річним обсягам видобування, передбаченим у розмірі 18,2 млрд м куб відповідно до концепції розвитку газовидобувної галузі.

Доходи від ПДВ з ввезених на територію України товарів дорівнюють показнику минулого року  та становлять 208,7 млрд грн. Доходи було виконано на 87,0% від розпису.

Причини:

  • звільнення з 1 січня 2019 року від оподаткування ПДВ імпорту сонячних батарей та вітряків (щомісячні недонадходження становлять близько 600 млн грн), яке Верховна Рада України ухвалила після фіналізації бюджетних показників на 2020 рік;
  • зменшення обсягу розмитненого імпортного природного газу. З квітня 2019 року НАК «Нафтогаз України» використовує режим «митного складу», який надає можливість закачувати та зберігати природний газ в підземних газосховищах без сплати митних платежів. За оперативною інформацією сплата Нафтогазом України ПДВ від імпорту природного газу за січень-серпень 2019 року до відповідного періоду минулого року скоротилася на 6,4 млрд до 1,7 млрд грн;
  • міцніший обмінний курс гривні;
  • повільніші темпи зростання імпорту товарів, ніж було враховано в макроекономічних показниках, на яких ґрунтуються бюджетні показники на 2019 рік (за 8 місяців імпорт товарів за даними Державної фіскальної служби зріс на 6,6% при врахованому зростанні імпорту товарів на рівні 9,5%).

Доходи від частини чистого прибутку та дивідендів надійшли у сумі 32,4 млрд грн, що становить 80,3% від розпису. Причини залишились незмінними і включають гірші фінансові показники кількох підприємств за результатами 2018 року, ніж очікували рік тому, диференційований підхід до визначення частки ЧЧП та дивідендів, та нижчі суми сплачених Центренерго та Турбоатом дивідендів, ніж підлягають сплаті до Державного бюджету.

Дефіцит загального фонду Державного бюджету за дев’ять місяців 2019 року становив 25,8 млрд грн і був профінансований за рахунок запозичень. Надходження від приватизації становили лише 400 млн грн або 2,3% від річного плану.

За дев’ять місяців фактичні запозичення до загального фонду державного бюджету становили 351 млрд в гривневому еквіваленті (з яких номіновані в гривні запозичення становили 191 млрд грн). Це становить 86,5% від річного плану запозичень на 2019 рік.

У січні-вересні витрати загального фонду державного бюджету на погашення та обслуговування державного боргу становили відповідно 298 млрд грн та 91 млрд грн.

За оперативними даними Держказначейства, за дев’ять місяців 2019 року касові видатки загального фонду Державного бюджету становили 979 млрд грн або 92,2% від розпису.

Зокрема, видатки на обслуговування боргу становили 85% від розпису через міцнішу гривню та нижчі відсоткових ставок (як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринках капіталу), ніж було враховано при оцінці відповідних показників рік тому.

Водночас постала проблема з незадовільним фінансовим станом державних вугледобувних підприємств, що ставить під загрозу їх спроможність вчасно виплачувати заробітні плати та оплачувати електроенергію, тоді як вже було використано передбачені на їх підтримку кошти бюджету.

Нагадаємо: доходи Державного бюджету України у вересні 2019 року склали 67,884 млрд грн, що на 7,3% нижче за план і на 1% вище показника за вересень 2018 року. 

Залишки коштів на Єдиному казначейському рахунку станом на 1 жовтня склали 61,61 млрд грн, що на 0,21 млрд грн менше, в порівнянні з показником на початок вересня

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті