Нафтогазові доходи Росії обвалились на майже 20%

Нафтогазові доходи Росії обвалились на майже 20%

У порівнянні з минулим роком економіка Росії недорахувалась $11,8 млрд доходів

Нафтогазові доходи Росії обвалились на майже 20%
фото www.flickr.com/photos/[email protected]/24609754844

Російська економіка вперше з 2016 року зіткнулася з помітним скороченням доходів від продажу вуглецевої сировини за кордон. Про це повідомляє finanz.ru.

За підсумками ІІІ кварталу експортери принесли в країну $55,7 млрд валютної виручки від нафти, газу, нафтопродуктів і СПГ, повідомив ЦБ РФ в оцінці платіжного балансу.

У порівнянні з ІІ кварталом приплив скоротився на 3%, або $2,9 млрд доларів; щодо початку року – на 12%, або $7,5 млрд. Якщо ж порівнювати з аналогічним періодом минулого року, економіка недорахувалася $11,8 млрд, або майже кожного п'ятого долара експортної виручки (18%).

Нафтові доходи зменшилися на 9%, або $3 млрд; експорт нафтопродуктів впав на 25%, або $5,2 млрд доларів в грошовому вираженні.

Почасти це пояснюється зниженням цін на нафту – з $74,3 за барель до $61,8 в середньому по кварталу, хоча в липні-серпні почалося і фізичне скорочення експорту нафтопродуктів, вказують аналітики.

Справжнім «головним болем» стає європейський ринок газу, де ціни взимку обвалилися вдвічі і за спотовими контрактами ледь перевищують $110-$120 за тисячу кубометрів.

Втративши 40% експортної виручки в II кварталі, в липні-вересні «Газпром» зіткнувся з новими складнощами: доходи від продажу газу за кордон впали ще на 11% (квартал до кварталу), а в річному вираженні обвал досяг 31%.

За даними самого «Газпрому» (на II квартал), до падіння продажів в ЄС (на 8,9%), додалося скорочення попиту в країнах колишнього СРСР (на 7,2%), яке довелося компенсувати підвищенням цін на 19% в рублях і 9% в доларах.

Ненафтогазовий експорт з Росії зростає на межі статистичної похибки (+$1 млрд, або 0,7% за 9 місяців) і компенсувати сировинні доходи він не може.

В результаті загальний приплив валюти скорочується, причому темпи збільшуються: у ІІ кварталі – на 6,5%, а в ІІІ – вже на 8%.

Статистика Федеральної митної служби по місяцях малює ще більш похмуру картину: на кінець вересня спад досягає 12,3%. Падіння експорту в ІІ кварталі можна було списати на разові чинники: Польща і Німеччина призупиняли імпорт нафти після інциденту з нафтопроводом «Дружба», а Туреччина скорочувала закупівлі зерна, міркує економіст Nordea Тетяна Євдокимова.

Але до осені хвороба перейшла в хронічну форму. Стало зрозуміло, що «падіння експорту є наслідком погіршення кон'юнктури зовнішніх товарних ринків», констатує Попов з ПСБ.

Нагадаємо: ОПЕК і МЕА знизили прогноз попиту на нафту до мінімуму за 10 років, зріст світової торгівлі зупинився вперше з кризи 2008-09 років. Подальше загострення торгових воєн і уповільнення світової економіки можуть обмежити потенціал зростання в Росії.

Втрата сировинних доходів створює ризики і для рубля: приплив валюти скорочується, а відтік на імпорт стійко зростає вперше з початку 2018 року, що пов'язано, ймовірно, з закупівлями машин і устаткування під інвестпроекти, пише видання. У цих умовах рубль стає все більш залежним від потоків іноземного капіталу на ринку держборгу.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло