Нафтогазові доходи Росії обвалились на майже 20%
У порівнянні з минулим роком економіка Росії недорахувалась $11,8 млрд доходів

Російська економіка вперше з 2016 року зіткнулася з помітним скороченням доходів від продажу вуглецевої сировини за кордон. Про це повідомляє finanz.ru.
За підсумками ІІІ кварталу експортери принесли в країну $55,7 млрд валютної виручки від нафти, газу, нафтопродуктів і СПГ, повідомив ЦБ РФ в оцінці платіжного балансу.
У порівнянні з ІІ кварталом приплив скоротився на 3%, або $2,9 млрд доларів; щодо початку року – на 12%, або $7,5 млрд. Якщо ж порівнювати з аналогічним періодом минулого року, економіка недорахувалася $11,8 млрд, або майже кожного п'ятого долара експортної виручки (18%).
Нафтові доходи зменшилися на 9%, або $3 млрд; експорт нафтопродуктів впав на 25%, або $5,2 млрд доларів в грошовому вираженні.
Почасти це пояснюється зниженням цін на нафту – з $74,3 за барель до $61,8 в середньому по кварталу, хоча в липні-серпні почалося і фізичне скорочення експорту нафтопродуктів, вказують аналітики.
Справжнім «головним болем» стає європейський ринок газу, де ціни взимку обвалилися вдвічі і за спотовими контрактами ледь перевищують $110-$120 за тисячу кубометрів.
Втративши 40% експортної виручки в II кварталі, в липні-вересні «Газпром» зіткнувся з новими складнощами: доходи від продажу газу за кордон впали ще на 11% (квартал до кварталу), а в річному вираженні обвал досяг 31%.
За даними самого «Газпрому» (на II квартал), до падіння продажів в ЄС (на 8,9%), додалося скорочення попиту в країнах колишнього СРСР (на 7,2%), яке довелося компенсувати підвищенням цін на 19% в рублях і 9% в доларах.
Ненафтогазовий експорт з Росії зростає на межі статистичної похибки (+$1 млрд, або 0,7% за 9 місяців) і компенсувати сировинні доходи він не може.
В результаті загальний приплив валюти скорочується, причому темпи збільшуються: у ІІ кварталі – на 6,5%, а в ІІІ – вже на 8%.
Статистика Федеральної митної служби по місяцях малює ще більш похмуру картину: на кінець вересня спад досягає 12,3%. Падіння експорту в ІІ кварталі можна було списати на разові чинники: Польща і Німеччина призупиняли імпорт нафти після інциденту з нафтопроводом «Дружба», а Туреччина скорочувала закупівлі зерна, міркує економіст Nordea Тетяна Євдокимова.
Але до осені хвороба перейшла в хронічну форму. Стало зрозуміло, що «падіння експорту є наслідком погіршення кон'юнктури зовнішніх товарних ринків», констатує Попов з ПСБ.
Нагадаємо: ОПЕК і МЕА знизили прогноз попиту на нафту до мінімуму за 10 років, зріст світової торгівлі зупинився вперше з кризи 2008-09 років. Подальше загострення торгових воєн і уповільнення світової економіки можуть обмежити потенціал зростання в Росії.
Втрата сировинних доходів створює ризики і для рубля: приплив валюти скорочується, а відтік на імпорт стійко зростає вперше з початку 2018 року, що пов'язано, ймовірно, з закупівлями машин і устаткування під інвестпроекти, пише видання. У цих умовах рубль стає все більш залежним від потоків іноземного капіталу на ринку держборгу.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].