Росія хотіла розмістити в Білорусі свою авіабазу

Росія хотіла розмістити в Білорусі свою авіабазу

А натомість пропонувала Мінську допомогти із придбанням винищувачів Су-30СМ

Росія хотіла розмістити в Білорусі свою авіабазу
радіолокаційна станція «Волга»
фото Wikipedia

Білорусь вирішила закуповувати винищувачі Су-30СМ замість розміщення російської бази на своїй території. Про це заявив держсекретар Ради безпеки республіки Станіслав Зась, передає Інтерфакс-Україна.

«Спочатку в цьому процесі ми пробували домовитися з Росією про надання допомоги у вирішенні цієї складного і дуже витратного завдання (покупки  винищувачів – ред). Натомість отримали пропозицію про розміщення на нашій території військово-повітряної бази РФ», – сказав Зась.

«Але це не одне і те ж – розміщення на нашій землі військово-повітряної бази не вирішує проблему розвитку нашої власної бойової авіації», – зазначив він.

За словами держсекретаря, тому Білорусь була змушена за власні кошти закуповувати винищувачі.

Тому, продовжив він, Білорусь стала спиратися на власні можливості.

«У цьому процесі з самого початку безпосередньо брав участь командувач збройними силами, глава нашої держави. Без його безпосередньої участі, підтримки ми б зараз це завдання не вирішили», – підкреслив Зась.

Влітку 2017 року Міноборони Білорусі заявили, що Мінськ закупить у Росії партію винищувачів Су-30СМ для оновлення парку бойових літальних апаратів. Всього планується придбати 12 літаків. 13 листопада 2019 року в Білорусі надійшли перші два винищувачі.

Як повідомлялося, прем'єр РФ Дмитро Медведєв заявив у вересні 2015 року журналістам в Гродно, що Росія готова розглядати питання про подальше відкриття своїх авіабаз в державах, з якими її пов'язують союзницькі відносини. Незабаром уряд РФ представив пропозиції про підписання угоди про російську авіаційну базу на території Білорусі. Документ був внесений Міноборони РФ.

«Угода сприятиме організації спільної охорони зовнішнього кордону Союзної держави в повітряному просторі і створення Єдиної регіональної системи протиповітряної оборони Росії і Білорусі», – говорилося в супровідному документі.

У зв'язку з цим президент Білорусі Олександр Лукашенко заявив, що його країні не потрібна російська військова база.

Пізніше білоруська влада неодноразово заявляла про те, що не має наміру розміщувати на території республіки іноземні військові бази, в тому числі і через те, що це може стати джерелом напруженості в регіоні.

У Білорусі з 1995 року розміщені два російські військові об'єкти – 43-й вузол зв'язку військово-морського флоту Росії «Вилейка» (радіостанція «Антей») і радіолокаційна станція «Волга» дециметрового діапазону (вузол «Барановичі») в складі російської системи попередження про ракетний напад.

Вузол зв'язку «Вилейка», розташований біля однойменного міста, діє з 1964 року і забезпечує зв'язок на наддовгих хвилях Головного штабу ВМФ Росії з атомними підводними човнами, що несуть бойове чергування в районах Атлантичного, Індійського і частково Тихого океанів. Також проводить радіотехнічну розвідку і радіоелектронну боротьбу і працює в інтересах інших видів ЗС Росії.

РЛС «Волга» (розташована недалеко від міста Ганцевичи) створена в 1980-х роках, є елементом російської системи попередження про ракетний напад, входить в структуру Космічних військ Росії. «Волга» здатна виявляти балістичні ракети в польоті, а також космічні об'єкти, ідентифікувати їх і відстежувати траєкторію, розраховуючи точки старту і падіння. Крім території Західної Європи, станція контролює райони патрулювання підводних човнів НАТО в Північній Атлантиці і Норвезькому морі.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті