Захворіло у світі
12,376,147
Померло у світі
556,895
Вилікувалось у світі
6,795,141
Захворіло в Україні
52,043
Померло в Україні
1,345
Вилікувалось в Україні
24,800
Польща розриває настаріший газовий контракт із «Газпромом»

Польща розриває настаріший газовий контракт із «Газпромом»

Контракт закінчиться у 2022 році, але сторони зобов’язані повідомити за 3 роки про подальші плани

Польща розриває настаріший газовий контракт із «Газпромом»
фото Shutterstock

Польська енергетична компанія PGNiG офіційно оголосила про те, що розриває Ямальський договір з «Газпромом» на постачання в Польщу російського трубопровідного газу. Контракт був укладений 25 років назад і завдяки йому Польща отримувала половину всього газу, який споживає країна.

Дія контракту закінчиться 31 грудня 2022 року. Про свій намір розірвати стосунки із російським постачальником Польща оголошує зараз, оскільки згідно з контрактом, «сторони зобов'язані декларувати плани подальшої співпраці за три роки до можливого завершення дії контракту».

У правлінні PGNiG вважають, що Польща забезпечила свою енергетичну безпеку і диверсифікувала поставки – йдеться про контракти на поставки СПГ з США, придбання родовищ у Північному морі. Тепер країна може вільно відмовитися від російського газу.

Напередодні PGNiG заявила, що знизила в цьому році обсяги поставок газу з Росії на 21%.

Споживання газу Польщі в 2018 році склало майже 20 млрд куб. м, власний видобуток – близько 4 млрд куб. м, пише The Bell. Близько 60% потреб країни забезпечує «Газпром».

Польща одна з найстаріших країн – покупців російського газу: Ямальський договір був укладений при президенті Єльцині в 1996 році і потім постійно продовжувався. Щороку Польща закуповує близько 10 млрд кубометрів газу в «Газпрому».

Країну вже довгий час не влаштовували ціни російського монополіста: у 2012 році вона добилася знижки в 10%, проте в 2015 році подала на «Газпром» в арбітражний суд в Стокгольмі, стверджуючи, що ціна газу в Ямальському контракті завищена і не відповідає ситуації на енергетичному ринку Європи. Вердикт може бути винесено в кінці цього року або на початку 2020 року.

Найбільші поставки очікуються в Польщу із США: за вже підписаними контрактами країна протягом 24 років буде закуповувати у американської Cheniere після 2022 року по 1,45 млн тонн зрідженого газу, а також 2 млн тонн на рік у Venture Global LNG протягом 20 років .

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті