Бізнес погіршив оцінку податкової системи України

Бізнес погіршив оцінку податкової системи України

Показник «Податкового індексу» залишається в негативній площині протягом всієї історії дослідження з 2011 року

Бізнес погіршив оцінку податкової системи України

Бізнес дещо погіршив оцінку податкової системи України, йдеться в дослідженні «Податковий індекс» за період квітень – жовтень 2019 року Європейської Бізнес Асоціації (ЄБА).

Показник Індексу склав 2,90 бала з 5 можливих проти 2,98 у попередньому періоді. Показник Індексу залишається в негативній площині протягом всієї історії дослідження з 2011 року.

Найбільш оптимістичними щодо стану податкової системи підприємці були наприкінці 2018 – на початку 2019 року. Зараз спостерігаються точкові погіршення в оцінках респондентів, які вплинули на зниження інтегрального показника. Зросла частка невдоволених податковим законодавством – 26%, тоді як у попередньому періоді таких було 23%, ще 59% експертів вважають якість податкового законодавства України задовільною.

Дещо зменшилась кількість респондентів, які ствердно відповіли на питання, чи сприяв чинний податковий режим веденню їхнього бізнесу – 64%, тоді як у минулому періоді таких було 68%.

Тільки 18% експертів оцінили процес підготовки податкової звітності та адміністрування податків позитивно, натомість 33% вважають процедуру обтяжливою. Експерти вказали основні фактори, які негативно впливають на підготовку податкової звітності та адміністрування, у порядку пріоритетності для респондентів:

  • кількість часу, витраченого на підготовку податкової звітності та сплату податків;
  • незрозумілість правил та роз’яснень щодо підготовки податкової звітності та проведення платежів;
  • недосконалість електронної системи звітності;
  • поспішне запровадження нових правил та недостатність часу для пристосування до них;
  • кількість платежів.

За цей період помітні прояви фіскального тиску відчули на собі 28% опитаних, що практично повторює результат минулого періоду, 29% повідомили про те, що тиск був майже відсутній, і ще 9% експертів взагалі не зіштовхнулися з цим явищем впродовж досліджуваного періоду. У попередньому періоді кількість останніх складала 18%, тож ми бачимо, що кількість таких компаній на сьогодні скоротилася вдвічі.

Серед методів тиску, які все ще спостерігаються, бізнес назвав необґрунтовані інформзапити, необґрунтовані трактування податкового законодавства контролюючими органами та несприйняття ними контраргументів/пояснень, упереджені рішення фіскальних органів, технічні проблеми з роботою серверу під час подання електронної звітності та реєстрації податкових накладних з ПДВ.

Результати опитування показали, що кількість незадоволених якістю податкових сервісів дещо зросла – 29% (у попередньому періоді – 24%). Водночас 33% опитаних підтвердили, що задоволені якістю податкового обслуговування, а ще 38% вказали на задовільний рівень послуг.

Під час розрахунків до уваги традиційно бралися чотири критерії: якість податкового законодавства; обтяжливість/легкість адміністрування податків; фіскальний тиск; якість податкового обслуговування (роботи податківців). Загальне значення Податкового Індексу являє собою інтегральний розрахунок середнього значення кожного з вищенаведених факторів. В опитуванні взяли участь 105 експертів Податкового комітету асоціації.

Раніше повідомлялось, що Україна посіла 65-те місце в рейтингу простоти сплати податків.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті
Якщо Ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію