Росія запустила газопровід «Сила Сибіру» в Китай
За контрактом, «Газпром» повинен щорічно поставляти в Китай до 38 млрд куб. м газу, але досягти цього рівня вдасться тільки 2025 року

Президент РФ Владімір Путін і голова КНР Сі Цзіньпін дали старт постачанням російського природного газу в Китай по газопроводу «Сила Сибіру». Церемонія запуску пройшла в режимі телемосту, передають «Вєдомості».
«Сила Сибіру» – наймасштабніший інвестиційний проект «Газпрому» за всю історію компанії. Будівництво першого експортного газопроводу, орієнтованого на ринок КНР, почалося у вересні 2014 року. Цьому передувало підписання контракту з китайською CNPC. Угода розрахована на 30 років, протягом яких на китайський ринок буде експортовано понад 1 трлн куб. м газу з російських родовищ Східного Сибіру, говорив тоді голова правління «Газпрому» Олексій Міллер. За його словами, загальна вартість контракту – близько $400 млрд.
Вартість проекту в 2014 році оцінювалася приблизно в $55 млрд. Крім будівництва магістрального трубопроводу, він передбачає розробку двох родовищ – Чаяндінського (у Якутії) і Ковиктінського (в Іркутській області) з проектним рівнем видобутку на кожному 25 млрд куб. м на рік. До того ж на іншому кінці труби, ближче до транскордонного переходу в районі Благовєщенська, «Газпром» будує Амурський газопереробний завод потужністю 42 млрд куб. м на рік. Вартість будівництва заводу, де виділятиметься з поставленого в КНР газу, етан, пропан, бутан і гелій, оцінюється приблизно в 950 млрд руб ($14,7 млрд).
За контрактом, «Газпром» повинен щорічно поставляти в Китай до 38 млрд куб. м газу. Але досягти цього рівня вдасться тільки 2025 року. Поки до «Сили Сибіру» підключено лише Чаяндінське родовище, а в експлуатацію здано ділянку труби від нього до Благовєщенська (близько 2157 км). Технічно це дозволяє «відкрити вентиль», але перші півроку трубопровід діятиме фактично в режимі пусконалагоджувальних робіт.
Нарощувати постачання в КНР «Газпром» буде поетапно.
«На сьогодні ми можемо говорити тільки про контрактні обсяги постачань газу в Китай, тому що наступний рік для нас – це буде перший досвід, – наголошував минулого тижня в. о. начальника департаменту «Газпром експорту» Андрій Зотов. – Ми беремо мінімальні контрактні зобов'язання від 5–10–15 млрд кубометрів на 2020–2021–2022 роки відповідно, тобто 85% від цих обсягів, а як складатимуться фактичні відбори, напевно, покаже перший рік реалізації цього проекту».
Для того щоб «Сила Сибіру» запрацювала на повну потужність, «Газпрому» треба вивести на проектний рівень видобутку Ковиктінське родовище, це заплановано на 2025 рік. Крім того, компанії буде потрібно побудувати ще близько 2293 км труби,зокрема ділянку Ковикта – Чаянда.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].