Обмін в'язнями, припинення вогню і нагляд ОБСЄ: про що розповіла «нормандська четвірка» на прес-конференції

Обмін в'язнями, припинення вогню і нагляд ОБСЄ: про що розповіла «нормандська четвірка» на прес-конференції

Зеленський наголосив, що саме Росія, яка має найбільший вплив на сепаратистів, має контролювати припинення вогню

Обмін в'язнями, припинення вогню і нагляд ОБСЄ: про що розповіла «нормандська четвірка» на прес-конференції
скрін-шот трансляції Радіо Свобода

Зустріч у «нормандському форматі», яка проходила 9 грудня в Парижі, завершилася. В рамках зустрічі у нормандському форматі зустрілись Володимир Зеленський, Владімір Путін, Ангела Меркель і Еммануель Макрон. Лідери чотирьох країн проводять пресконференцію за підсумками переговорів щодо врегулювання ситуації на Донбасі.

Крім чотиристороннього формату, також відбулася особиста зустріч президента України Володимира Зеленського та російського президента Владіміра Путіна.

Про те, чого вдалося досягти на переговорах, учасники «нормандської четвірки» поділилися з журналістами.

Онлайн-трансляцію пресконференції вів Офіс Президента:

Зустріч лідерів країн-учасниць «Нормандського формату» з представниками ЗМІ.

Зустріч лідерів країн-учасниць «Нормандського формату» з представниками ЗМІ.

Posted by Офіс Президента України on Monday, 9 December 2019

.Еммануель Макрон коротко окреслив причини зустрічі «нормандської четвірки», зазначивши, що її головна мета – не «розморозити», а «реактивувати» мирний процес щодо вирішення ситуації на сході України. Він високо оцінив уже реалізовані зусилля щодо розведення військ у трьох регіонах. За його словами, це лише початок процесу, політичних питань ще багато, тож наступну зустріч 4-х лідерів країн планується провести через 4 місяці.

Ангела Меркель наголосила на користі для України реалізації так званої «формули Штайнмайєра», в якій крок за кроком окреслено шлях реалізації Мінських угод. Меркель підкреслила необхідність проведення місцевих виборів на Донбасі, після чого цей документ набуде офіційного статусу. Вона зазначила, що сторони домовилися провести новий етап розведення військ – ще у двох зонах до березня 2020 року. Також вона наголосила на необхідності розмінування значних територій.

Європейські країни беруть на себе роль спостереження за успіхом втілення цих планів з допомогою місії ОБСЄ. Зокрема, було домовлено розширити мандат ОБСЄ – відтепер спостерігачі зможуть працювати не 12 годин на день, а 24 години, всі 7 днів на тиждень.

Для забезпечення політичних умов для реалізації мінських угод закон про особливий статус Донбасу залишається в силі. Меркель підтвердила готовність зустрітися через 4 місяці у цьому ж складі, а до того міністри і радники 4-х країн будуть зустрічатися з метою організації місцевих виборів на Донбасі.

Президент України Володимир Зеленський сказав, що «представляв Україну не один, разом зі мною були всі українці, підтримку яких я відчував. Було довго, але все було дуже предметно і важливо».

«Нормандський формат»: прес-конференція за підсумками зустрічі чотирьох лідерів
skrypin.ua

Важливо було не обговорити питання, а й домовитися про терміни і кроки та їх втілення, наголосив він, відзначивши три головні моменти, щодо яких вдалося домовитися.

По-перше, стабілізація безпеки: до кінця 2019 року має відбутися повне безстрокове припинення вогню, а розширення мандату ОБСЄ дозволить цій організації моніторити ситуацію цілодобово.

По-друге, було запропоновано оновлений план розмінування територій.

По-третє, до 31 грудня ц.р. має бути проведений обмін утримуваними особами – в’язнями та полоненими з обох сторін за принципом всіх на всіх. Зеленський зазначив, що буде гарантовано  повний і безумовний доступ «Червоного хреста» до всіх внесених у списки обміну  осіб.

Український президент наголосив на необхідності повного відновлення контролю України за державним кордоном. Однак тут з Путіним не вдалося досягти домовленостей. «Ми повернемося до цього питання через чотири місяці», – сказав Зеленський.

«Я наполягав на виведенні всіх незаконних та іноземних збройних формувань з окупованих українських територій, і тільки після цього можуть відбутися місцеві вибори», – сказав президент України.

Він наголосив на принципах, які він, за його словами, не порушить на цих переговорах як президент:

1) неможливість федералізації України і намагань внести зміни в Конституцію України щодо її державного устрою;

2) неможливість будь-кого чинити вплив на політичний вектор руху України, його має обирати тільки український народ;

3) неможливість отримання поступок на переговорах за рахунок відмови від шматків території України. «Донбас і Крим – це Україна», – сказав Зеленський.

«За всі роки війни ми маємо право не вірити словам та обіцянкам, а лише конкретні дії будуть підтвердженням мирних намірів. Врегулювання конфлікту – це дорога з двостроннім рухом», – сказав український президент.

Владімір Путін зі свого боку заявив, що вважає Мінські угоди єдино можливим шляхом вирішення цього конфлікту. Він привітав розведення військ на трьох пілотних ділянках як важливий крок для припинення вогню, розмінування і дефортифікації.

«Нормандський формат»: прес-конференція за підсумками зустрічі чотирьох лідерів
skrypin.ua

При цьому він вважає за необхідне проведення в Україні політичних реформ, а саме – внесення змін у Конституцію України про те, що Донбас повинен мати особливий статус. Також він наголосив на важливості імплементації «формули Штайнмаєра».

При цьому російський президент не забув вимагати амністії і припинення кримінального переслідування для всіх сепаратистів з «ДНР» і «ЛНР».

Ще одна вимога – збільшити кількість контрольно-пропускних пунктів на лінії розмежування, нібито дбаючи про людей, які живуть в цій зоні, щоб зменшити багатогодинні черги.

Також Путін заявив, що Україна має сідати за стіл переговорів з сепаратистами «ДНР» і «ЛНР», оскільки саме останні є «стороною конфлікту»: «Жоден конфлікт в світі не вирішувався без діалогу конфліктуючих сторін», – сказав він.

У цьому питанні Зеленський з ним не погодився, висловивши незгоду сідати за стіл переговорів з сепаратистами.

Питання про газ. Зеленський у відповідь на питання журналістів зазначив, що транзит газу обговорювався делегаціями з двох сторін, щонайменше по 7 людей з кожного боку. Він відзначив важливість того, що вдалося розблокувати це питання, однак не відповів нічого конкретного, зазначивши, що переговори – на рівні радників – надалі будуть продовжуватися стосовно обсягів, ціни, формату.

При цьому Путін процитував дитячий віршик: «”А у нас в квартире газ, а у вас?” І у вас буде газ, – продовжив він, – на 25% дешевший, зокрема для промислового споживача», – сказав він, зазначивши, що газ для населення дотується, тож він не готовий вирахувати його кінцеву ціну для побутових споживачів.

Питання про кордон. Зеленський назвав двома найскладнішими питаннями сьогоднішніх переговорів питання про місцеві вибори і про кордон України.

«Нормандський формат»: прес-конференція за підсумками зустрічі чотирьох лідерів
skrypin.ua

В Мінських угодах, погоджених з українського боку екс-президентом Петром Порошенком, було домовлено, що спочатку проводяться вибори, а потім Україна отримує контроль над кордоном. Зеленський заявив, що його принципова позиція навпаки: спочатку Україна повертає свій державний кордон, і лише після цього вибори.

Путін на це заявив, що не погоджується, оскільки для цього треба міняти пункт, прописаний в Мінських угодах, а «якщо один пункт поміняєш, то за ним і доведеться інші міняти, і документ перестане бути робочим», – заявив він.

Мовне питання. На питання журналістки до Путіна стосовно того, чи буде він продовжувати свою риторику захисту російськомовного населення в контексті того, що в Україні тепер новий «російськомовний президент», російський лідер відповів, що, за його даними, в Україні 38% вважають себе російськомовними. «З наступного року всі школи в Україні переводять на українську мову, при цьому угорські школи, наприклад, переводять тільки з 2023 року, хоча російськомовних значно більше, ніж угорців, і нас це не може не турбувати», – сказав Путін.

Зеленський у відповідь на це сказав, що в Україні «люди з непоганою освітою можуть розмовляти і українською, і російською, і англійською, і в нас це не заборонено», – зазначив він.

На питання, який прогрес відбудеться в мирному процесі вирішенні конфлікту, Зеленський зазначив: «Двадцять разів за ці роки всі сторони домовлялися про припинення вогню, але воно щоразу все зривалося. Тому ми будемо до цього ставитись серйозно, а особливо  Російська Федерація, – наголосив він, – яка має великий вплив на сепаратистів на окупованих територіях».

Щодо готовності контактувати з сепаратистами «ДНР»/»ЛНР» Зеленський заявив, кожного дня контактує з людьми, які проживали на території Донбасу і виїхали звідти, рятуючись від куль і вибухів, і це освічені й інтелігентні люди. Тому, за його словами, він погодиться на такий крок, якщо в тристоронню робочу групу по Мінську з боку «жителів окупованих територій» будуть включені не лише бойовики, а й ті люди, які виїхали з цього регіону. Він запросив представників російських ЗМІ «Соловйових там всяких» приїхати і самим подивитися на ситуацію в Україні власними очима.

«Нормандський формат»: прес-конференція за підсумками зустрічі чотирьох лідерів
skrypin.ua

Також український президент сказав, що не всі з запланованих питань вдалося вирішити.

«Для мене замало, хотілося більше вирішити проблем. Але головне – це якщи ми говоримо, то вже немає замороженого конфлікту», – сказав він, пообіцявши через 4 місяці зібратися тим же складом, щоб обговорити результати досягненого.

Нагадаємо, детально про всі пункти, про які домовилися сторони, йдеться у спільній декларації, опублікованій на президентських сайтах всіх країн-учасниць переговорів.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті
Якщо Ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію