«Уряд хоче позбутися неугодних»: в Польщі масові протести проти судової реформи
Громадяни протестують проти «закону-намордника»

У Польщі знову активізувалися намагання уряду прийняти судову реформу, населення знову демонструє спротив. Опозиція закликала громадян виходити на вулиці міст, протестний рух поширився по всій країні, передає Euronews.
Протестувальники виступають проти нового законопроекту, підготовленого партією влади «Право і справедливість». У ньому йдеться про можливе введення дисциплінарної відповідальності служителів закону за дії політичного характеру.
Передбачається, що суддів зобов'яжуть розкривати інформацію про те, до якої партії вони належали до вступу на посаду, в яких соцмережах у них є акаунти сьогодні. Якщо ж ті якимось чином ускладнять або зроблять неможливим здійснення правосуддя, на них чекатиме звільнення.
«Тепер злочинцями називають суддів. Їх звинувачують у скоєнні злочинів, але тільки тому, що вони сміливі і не бояться виносити рішення відповідно до закону, конституції, європейських і своїх особистих цінностей», – заявляє Крістіан Маркевич, глава Польської асоціації суддів.
Правляча партія зазначає, що на тлі судової реформи, яка триває ще з 2016 року в країні, багато суддів стали занадто відкрито висловлювати свої політичні погляди.
«Реформа необхідна для захисту основ демократичної держави, для обмеження влади суддів, які шукають лазівки в законодавстві і сприяють тому, щоб в країні панували хаос, анархія і беззаконня», – зазначає міністр юстиції Польщі Збігнев Зьобро.
Протестувальники впевнені, що насправді так уряд розраховує позбутися неугодних. В результаті судова влада потрапляє в залежність від виконавчої.
«Перед нами «закон-намордник». Його мета – скасувати принцип поділу влади в Польщі і зруйнувати самі основи західної цивілізації», – вважає депутат опозиційної партії «Громадянська платформа» Борис Будка.
Брюссель і Варшава ведуть суперечки про реформу вже не перший рік. У листопаді 2019 року суд Євросоюзу в Люксембурзі поставив під сумнів правомірність створення в 2018 році дисциплінарної палати в структурі Верховного суду Польщі. Її членів призначає президент країни.
Нагадаємо, Польща після відмови від російського газу купуватиме паливо в США, Євросоюзі, Катарі та Норвегії.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].