СБУ вимагає від ПриватБанку погоджувати позови проти Коломойського в іноземних судах
Відомство також просить на майбутнє без отримання такого «попереднього погодження» утриматися від подання нових подібних позовів

Служба безпеки України (СБУ) надіслала керівництву націоналізованого ПриватБанку листа, в якому висловила невдоволення поданням позовів фінустановою до колишніх власників банку (Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова – Mind) в іноземних юрисдикціях без узгодження таких дій з СБУ та Генпрокуратурою. Про це пише радіо Свобода з посиланням на листа спецслужби на адресу керівництва Приватбанку, який опинився в розпорядженні журналістів програми «Схеми» і датований 17 грудня 2019 року, за підписом заступника голови СБУ Володимира Горбенка.
Відомство також просить на майбутнє без отримання такого «попереднього погодження» утриматися від подання нових подібних позовів.
«Встановлено, що представники банківських установ ініціюють позови в іноземних юрисдикціях та міжнародних арбітражах щодо стягнення збитків та притягнення до відповідальності осіб, дії яких спричинили доведення банку до неплатоспроможності, – сказано в листі СБУ до ПриватБанку. – Вважаємо за необхідне забезпечити обов’язкову координацію позовної роботи банківських установ у міжнародних юрисдикціях зі Службою безпеки України і Генеральною прокуратурою України та попереднє погодження позовів, що подаються до судів поза межами території України, із вказаними органами. До такого попереднього погодження прошу утриматися від подання нових позовів».
СБУ підтверджує направлення такого листа до ПриватБанку.
«З урахуванням зазначених норм чинного законодавства, подання позовів до міжнародних арбітражів може в певних випадках негативно вплинути на здійснення досудового розслідування у кримінальних провадженнях про вчинення злочинів у банківській сфері», – сказано в листі, в якому СБУ цитує 90-у статтю Кримінального процесуального кодексу.
СБУ не має жодних повноважень, аби просити і вимагати, щоб погоджувати з нею будь-які міжнародні позови, коментує юристка громадської організації «Центр протидії корупції» Олена Щербан.
«Стаття КПК, на яку посилаються у листі СБУ, говорить лише про те, як оцінювати рішення міжнародних судів, і не стосується будь-якого порядку подачі позовів та інших дій, – зазначила юристка. – Цей лист можна навіть оцінити як грубе втручання в діяльність суб’єкта господарювання та тиск. І взагалі, така практика і вимоги з боку служби порушують чинне законодавство та Конституцію».
Додамо, що зараз держава судиться з олігархом Коломойським та його бізнес-партнерами, щоб стягнути заподіяні ними мільярдні збитки: судові процеси проходять не тільки в Україні, але й за кордоном, включно із Великобританією, Швейцарією і США, а відненавна і в Ізраїлі.
Нагадаємо: до націоналізації ПриватБанку завдали збитків щонайменше на 5,5 мільярдів доларів.
Раніше Mind писав, що ПриватБанк подав новий позов до колишніх власників у суді Ізраїлю та збільшив суму позову у суді США.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].