Meduza розповіла про роботу донбаських сепаратистів на російське ФСБ
В результаті вони ще й виявилися «крайніми»

Видання Meduza ознайомилося з матеріалами кримінальної справи, в якому співробітників ФСБ звинувачують в створенні злочинної групи, що складається з донбаських сепаратистів.
За версією слідства, ця банда була створена, щоб нападати на інше угрупування, яке займалося контрабандою «сірих айфонів» та інших гаджетів в посилках з США і Німеччини. Головні фігуранти двох кримінальних справ в результаті опинилися на волі, а в СІЗО залишилися тільки їхні помічники.
У грудні 2016 року співробітники спецпідрозділу ФСБ, що курирує безпеку на транспорті, провели рейд проти угрупування контрабандистів. Вони займалися нелегальним ввезенням в Росію смартфонів та іншої дорогої електроніки в поштових посилках. У схемі ввезення брали участь співробітники митниці та «Пошти Росії».
Силову підтримку при цьому рейді співробітникам ФСБ надавали озброєні люди в камуфляжі і масках з організації «Единые народные общинные товарищества» (ЄНОТ), що брали участь в збройному конфлікті на Донбасі.
Частину техніки вартістю в 27 млн рублів вилучили; ще частина була викрадена співробітниками ФСБ і їх добровільними помічниками. Один айфон, згідно з показаннями, виявився у лідера «Союзу добровольців Донбасу» Олександра Бородая.
В ході подальшого розслідування співробітникам ФСБ вдалося вийти на відомості про можливе відмивання в цій схемі грошей з викрадених хакерами банківських карт. За розрахунками видання, через такий канал могли пройти мільйони доларів.
Коли в жовтні 2017 року в розробку співробітників ФСБ за участю «єнотів» потрапив якийсь чоловік, який «займається протиправною діяльністю, пов'язаною з фінансами і отриманням шахрайським способом великих сум грошей», проти самих оперативників почалася внутрішня перевірка. Вони припинили всі контакти з ЄНОТ.
Члени ЄНОТ, що залишилися без покровителів, потрапили в розробку співробітників управління по захисту конституційного ладу ФСБ. Пізніше 2 з них було затримано.
За півтора року на підставі свідчень затриманих справа розрослася до 11 підозрюваних у створенні банди і злочинного співтовариства під керівництвом оперативників ФСБ. При цьому справа про контрабанду смартфонів і можливе відмивання хакерських грошей закінчилася невеликими штрафами і поверненням вилученого майна.
Втім, для заарештованих в жовтні 2019 року за підозрою в керівництві злочинним угрупуванням співробітників ФСБ ситуація незабаром теж почала змінюватися на краще – їх відпустили, незважаючи на наявність справи за статтею КК, яка передбачає покарання до 20 років позбавлення волі.
У підсумку в СІЗО за тяжкими звинуваченнями залишилися тільки щирі прихильники Новоросії, які допомагали співробітникам ФСБ, і боєць спецназу ГРУ, який супроводжував «єнотів» на Донбасі.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].