Доки «Газпром» добудовував «Турецький потік», Туреччина різко скоротила закупки російського газу
В 2019 російські поставки в Туреччину скоротились на 40%, скоріше за усе, через ціну

За 2019 рік Росія поставила на турецький ринок 14,4-14,8 млрд кубометрів, що на 40% менше, ніж в 2018. Про це із посиланням на статистику Ради з регулювання енергоринку Туреччини (EPDK), передає finanz.ru.
У зв’язку із цим Туреччина вперше за 13 років вийшла з топ-3 покупців російського газу. З 2007 року турецький ринок був другим за обсягами експорту для «Газпрому», поступаючись лише ФРН. Але в минулому році вперед вийшла не тільки Італія, але навіть Австрія, економіка якої в два рази менше турецької.
Газопровід «Блакитний потік», який качає газ до Туреччини з 2003 року, виявився недозавантажений більш ніж на третину: при потужності в 16 млрд кубометрів на рік він пропустив 10,3-10,6 млрд кубів. Ще 4,35 млрд кубометрів «Газпром» поставив через Трансбалканський коридор.
Статистика свідчить, що російський газ турецькі покупці замінили закупівлями в Азербайджані і поставками СПГ. Туреччина на 29% збільшила газовий імпорт з Азербайджану. За 11 місяців він склав 8,66 млрд кубометрів (1,9 млрд).
Поставки скрапленого природного газу за 11 місяців досягли 10,9 млрд кубометрів, а за підсумками року могли вийти на планку 12 млрд кубів, що на 7% більше, ніж в 2018 році.
Найбільшим постачальником з часткою майже 50% ринку став Алжир (5,068 млрд кубометрів). На другому місці опинилася Нігерія (2,13 млрд), на третьому – Катар (1,93 млрд). Американський сланцевий газ, незважаючи на рекорди видобутку і запуск чотирьох нових терміналів в портах Східного узбережжя, підкорити турецький ринок поки не зміг (980 млн кубометрів за рік). Епізодичні поставки СПГ приходили також з Екваторіальної Гвінеї, Єгипту, Тринідаду і Тобаго, Норвегії і навіть Франції. Імпорт з Ірану не змінився – 6,88 млрд кубометрів.
Вибірково урізати закупівлі саме російського газу Туреччину, по всій видимості, змусили цінові розбіжності.
Нагадаємо: директор ТОВ «Оператор газотранспортної системи України» Сергій Макогон минулого місяця заявив, що Росія запізнилась із «Турецьким потоком», оскільки Туреччина, Греція і Болгарія уже давно не залежать від російського газу.
Як повідомлялось, раніше Макогон зазначав, що запуск «Турецького потоку» призведе до недоотримання Україною близько $450 млн щорічно, втім найближчим часом українська ГТС може бути використана для так званого короткого транзиту.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].