Макогон: Запуск «Турецького потоку» призведе до недоотримання Україною близько $450 млн на рік
Українська ГТС може використовуватись для «короткого транзиту»

Запуск «Турецького потоку» призведе до недоотримання Україною близько $450 млн щорічно, однак найближчими тижнями українська ГТС зможе почати використовуватися для так званого «короткого транзиту». Про це на прес-конференції повідомив генеральний директор ТОВ«Оператор газотранспортної системи України» Сергій Макогон, передає кореспондент Mind.
«Це не можна назвати збитками – це недоотриманий прибуток. Ми його оцінюємо у близько $450 млн на рік. Це не можна назвати збитками… ми просто не заробимо ці гроші», – сказав Макогон.
За словами Макогона, на сьогодні іде робота над новими напрямками використання української ГТС в рамках «короткого транзиту», наприклад, з Польщі до Угорщини, з Угорщини до Словаччини та з Польщі у Румунію із застосування українських «підземок».
«Це перший крок до створення хабу, коли ми кажемо, що у нас є «підземки», але в «підземках» у нас є режим митного складу, який дозволяє закачувати газ до України без необхідності сплачувати митні платежі і потім його достатньо дешево можна експортувати до інших країн, де є економічна доцільність продати цей газ», – зазначив Макогон.
За його словами, перші послуги з короткого транзиту можуть бути надані вже найближчими тижнями.
Також для компенсації недоотримання прибутків, що спричинено запуском «Турецького потоку» «ми … вже пропонуємо іншим постачальникам, якщо з'явиться ресурс газу в цьому регіоні, який буде економічно доцільно імпортувати в Україну, то будь ласка, постачальники зможуть використати нашу ГТС і ми будемо отримувати додатковий дохід».
У свою чергу Юрій Вітренко зазначив, що на сьогодні треба усвідомлювати, що замістити близько 30 млрд куб. м, які прокачує «Турецький потік» мало реально. «Ми маємо очікувати, що обсяги транзиту через Україну навряд чи будуть такими ж, як були раніше – 90-100-110 млрд куб.м. Це реальність через те, що свого часу ми не зупинили ці обхідні газопроводи. Відкрите питання Північного потоку – 2», воно залишається, але те, що уже побудовано, ми бачимо ці обсяги ми втратили».
Саме тому, на думку Вітренка, Україна має стати менш залежною від транзиту.
Раніше як писав Mind, Mакогон повідомляв, що із запуском «Турецького потоку» зниження транзиту газу через Україну в цьому році становитиме близько 15 млрд куб. м.
Також повідомлялося, що «Газпром» різко скоротив експорт газу через Україну. Поставки через український транзитний маршрут знизились майже утричі.
Нагадаємо: напередодні в Стамбулі відбулась офіційна церемонія запуску газопроводу «Турецький потік».
«Турецький потік» – проєкт експортного газопроводу з Росії до Туреччини через Чорне море й далі до кордону Туреччини з суміжними країнами. Перша нитка газопроводу призначена для турецького ринку, друга – для газопостачання до країн Південної та Південно-Східної Європи. Потужність кожної нитки – 15,75 млрд куб. м газу на рік.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].