«Паспорт безпеки України 2019»: експерти назвали найбільші проблеми прикордонних областей
Серед головних - вплив російської пропаганди, економічні і екологічні проблеми, нерозвиненість інфраструктури

Виконавці проекту «Паспорт безпеки України 2019: національний та регіональний виміри» проаналізували ситуацію в Миколаївській, Волинській, Сумській, Чернівецькій, Донецькій та Луганській областях і визначили фактори, які у кожній з них створюють найбільші ризики. Про це пише Польське радіо.
Проект зі збору даних тривав 3 роки. Важливість зібраних даних полягає в тому, що зазвичай столична влада має слабке уявлення про ситуацію в регіонах, оскільки інформація звідти – ще за радянським звичаєм – подається більш привабливою, ніж вона є насправді, бо інакше робота місцевих чиновників вважатиметься незадовільною.
«Росія у гібридній війні буде використовувати усі слабкості України, особливо специфіку окремих регіонів. Тому дуже важливим є раннє виявлення викликів та загроз і реагування», – сказала головна спеціалістка департаменту Міністерства ветеранів, тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України Аліна Масло.
У Миколаївській області найбільшими проблемами є суспільно-політична та економічна ситуація і низький рівень довіри до місцевої влади та правоохоронців. Тут спостерігається занепад промислового виробництва і тенденція до трудової міграції в інші регіони й апатія населення в соціально-політичному житті. Найбільша екологічна проблема – критичне забруднення Південного Бугу.
У Волинській області найбільшу напругу створює боротьба за право розпоряджатися майном церков між Православною церквою України та УПЦ Московського патріархату, а трудова міграція відбувається здебільшого до Євросоюзу. Найбільшою екологічною проблемою став незаконний видобуток бурштину і обміління Шацьких озер.
Сумська область: тут місцеві клани повність контролюють життя міста, об'єдналися із правоохоронною системою і можуть не пускати великий бізнес, який хоче зайти з інвестиціями. В результаті середня зарплатня в Сумській області достатньо низька, немає перспектив розвитку і це спричиняє масову міграцію населення. І воно мігрує через наявність спільного кордону найчастіше до Росії.
Ще одна область України, що відрізняється географічною ізольованістю – Чернівецька. Тут нерозвинене транспортне сполучення з іншими регіонами, і це перешкоджає економічному розвитку. Немає також активної прикордонної співпраці із сусідніми державами, а правоохоронні органи та прикордонники не можуть контролювати окремі ділянки кордону, і цей регіон активно використовується контрабандистами, сказав Каракуц.
Серед відірваних від решти України називається і Луганська область, де також занепадає промисловість, а деякий розвиток спостерігається лише в аграрному секторі. Найбільші виклики тут – наближеність до зони бойових дій та спільний кордон з Росією. У цьому регіоні 60% мешканців вважають, що російську пресу та соцмережі не можна було забороняти.
Донецька область: тут несприятливе інформаційне середовище, вплив російської пропаганди, військовий конфлікт, криміногенна ситуація. А також проблеми з внутрішньо переміщеними особами, які слід вирішувати. Це насамперед, житло, робота. «Але по Донецькій області динаміка позитивна, тоді як по Луганській є скоріше деградація через те, що системні проблеми не вирішуються. Донецька область рухається вперед, люди там змінюють бачення через те, що бачать навколо», – зазначив директор «Центру міжнародної безпеки» і старший науковий співробітник Національного інституту стратегічних досліджень Валерій Кравченко.
Спільними проблемами екології для обох областей Донбасу – Луганської та Донецької стало промислове забруднення, затоплення шахт, у тому числі на непідконтрольних територіях.
Нагадаємо, з 1 березня українці зможуть їздити в Росію тільки за наявності закордонного паспорту.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].