«Паспорт безпеки України 2019»: експерти назвали найбільші проблеми прикордонних областей

«Паспорт безпеки України 2019»: експерти назвали найбільші проблеми прикордонних областей

Серед головних - вплив російської пропаганди, економічні і екологічні проблеми, нерозвиненість інфраструктури

«Паспорт безпеки України 2019»: експерти назвали найбільші проблеми прикордонних областей
Чернівці
фото DR

Виконавці проекту «Паспорт безпеки України 2019: національний та регіональний виміри» проаналізували ситуацію в  Миколаївській, Волинській, Сумській, Чернівецькій, Донецькій та Луганській областях і визначили фактори, які у кожній з них створюють найбільші ризики. Про це пише Польське радіо.

Проект зі збору даних тривав 3 роки. Важливість зібраних даних полягає в тому, що зазвичай столична влада має слабке уявлення про ситуацію в регіонах, оскільки інформація звідти – ще за радянським звичаєм – подається більш привабливою, ніж вона є насправді, бо інакше робота місцевих чиновників вважатиметься незадовільною.

«Росія у гібридній війні буде використовувати усі слабкості України, особливо специфіку окремих регіонів. Тому дуже важливим є раннє виявлення викликів та загроз і реагування», – сказала головна спеціалістка департаменту Міністерства ветеранів, тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України Аліна Масло.

У Миколаївській області найбільшими проблемами є суспільно-політична та економічна ситуація і низький рівень довіри до місцевої влади та правоохоронців. Тут спостерігається занепад промислового виробництва і тенденція до трудової міграції в інші регіони й апатія населення в соціально-політичному житті. Найбільша екологічна проблема – критичне забруднення Південного Бугу.

У Волинській області найбільшу напругу створює боротьба за право розпоряджатися майном церков між Православною церквою України та УПЦ Московського патріархату, а трудова міграція відбувається здебільшого до Євросоюзу. Найбільшою екологічною проблемою став незаконний видобуток бурштину і обміління Шацьких озер.

Сумська область: тут місцеві клани повність контролюють життя міста, об'єдналися із правоохоронною системою і можуть не пускати великий бізнес, який хоче зайти з інвестиціями. В результаті середня зарплатня в Сумській області достатньо низька, немає перспектив розвитку і це спричиняє масову міграцію населення. І воно мігрує через наявність спільного кордону найчастіше до Росії.

Ще одна область України, що відрізняється географічною ізольованістю – Чернівецька. Тут нерозвинене транспортне сполучення з іншими регіонами, і це перешкоджає економічному розвитку. Немає також активної прикордонної співпраці із сусідніми державами, а правоохоронні органи та прикордонники не можуть контролювати окремі ділянки кордону, і цей регіон активно використовується контрабандистами, сказав Каракуц.

Серед відірваних від решти України називається і Луганська область, де також занепадає промисловість, а деякий розвиток спостерігається лише в аграрному секторі. Найбільші виклики тут – наближеність до зони бойових дій та спільний кордон з Росією. У цьому регіоні 60% мешканців вважають, що російську пресу та соцмережі не можна було забороняти.

Донецька область: тут несприятливе інформаційне середовище, вплив російської пропаганди, військовий конфлікт, криміногенна ситуація. А також проблеми з внутрішньо переміщеними особами, які слід вирішувати. Це насамперед, житло, робота. «Але по Донецькій області динаміка позитивна, тоді як по Луганській є скоріше деградація через те, що системні проблеми не вирішуються. Донецька область рухається вперед, люди там змінюють бачення через те, що бачать навколо», – зазначив директор «Центру міжнародної безпеки» і старший науковий співробітник Національного інституту стратегічних досліджень Валерій Кравченко.

Спільними проблемами екології для обох областей Донбасу – Луганської та Донецької стало промислове забруднення, затоплення шахт, у тому числі на непідконтрольних територіях.

Нагадаємо, з 1 березня українці зможуть їздити в Росію тільки за наявності закордонного паспорту.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло