Справа МН17: головне в другий день слухань
Російські спецслужби тиснуть на свідків, ті побоюються за власну безпеку

У Нідерландлах окружний суд Гааги 10 березня продовжив розгляд справи про катастрофу пасажирського Boeing-777 над Донбасом влітку 2014 року.
Обвинуваченими у справі проходять Ігор Гіркін, генерал-майор Сергій Дубінський, полковник Олег Пулатов і громадянин України Леонід Харченко. Жоден з чотирьох обвинувачених на процесі не присутній.
Прокуратура повідомляє, що свідки у цій справі побоюються за своє життя. Зокрема, вони дуже бояться помсти російських спецслужб.
За інформацією Deutsche Welle, полковник Олег Пулатов (він єдиний зі звинувачених, адвокати якого присутні в залі суду) подав протест проти рішення засекретити імена деяких свідків. Це питання зараз розглядається.
Прокуратура дуже хоче допитати Пулатова: він єдиний зі звинувачених, хто хоч якось вийшов на контакт. І готова піти на компроміси – якщо полковник приїде в Нідерланди, то його не будуть арештовувати, хоча є виданий ордер про його арешт. Натомість його можуть допитати в якості свідка.
Звинувачення цитує свідків під кодовими іменами, оскільки вони, нагадаємо, побоюються за свою безпеку. Наприклад, прозвучали свідчення добровольця з Росії, який в липні 2014 знаходився поруч з місцем, звідки був зроблений залп «Буком». Кілька інших свідків були безпосередніми учасниками транспортування зенітного ракетного комплексу. Один з них відзначив, що «впізнав по говору» вихідців з Росії, які перебували поруч з «Буком». Кілька свідків перебували в підпорядкуванні одного з підозрюваних – українця Леоніда Харченка, який живе в Донецьку.
Головною подією дня стали свідчення анонімних свідків, які повідомили про тиск з боку російської влади. До одного зі свідків «кілька разів приходили озброєні люди» після поширеного ним відео. Інший самостійно розслідував обставини трагедії, але його комп'ютер був вилучений. У цих умовах пропозиція адвокатів Пулатова розкрити імена інформаторів навряд чи буде виконана.
«Існують чіткі вказівки на те, що російські спецслужби активно намагаються перешкодити встановленню правди щодо катастрофи рейсу MH17», – заявив прокурор Тейс Бергер.
Станом на сьогодні слухання завершено, вони відновляться 23 березня.
Про початок процессу – в матеріалі «Суд у справі МН17: як минув перший день засідання».
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].