Вчені відкрили фермент, який зможе переробляти пластикові пляшки за кілька годин

Вчені відкрили фермент, який зможе переробляти пластикові пляшки за кілька годин

Це робить ПЕТ-пластик підходящим для повторного виготовлення упаковки

Вчені відкрили фермент, який зможе переробляти пластикові пляшки за кілька годин
фото pixabay.com

Вчені винайшли мутантний бактеріальний фермент, який розщеплює пластикові пляшки ПЕТ для повторного використання протягом кількох годин, передає The Guardians. Стаття була опублікована в журналі Nature.

Фермент, спочатку виявлений в купі листяного компосту, перетворює пластикові пляшки на субстанцію, яка годиться для виготовлення високоякісних нових пляшок. Існуючі технології переробки ПЕТ зазвичай дозволяють отримати пластик, який підходить тільки для виробництва одягу і килимів.

Винахідники – французькі вчені на чолі з Валері Турньє з Університету Тулузи.

Компанія Carbios, яка стоїть за цим науковим проривом, заявила, що вона планує запустити переробку в промислових масштабах протягом п'яти років. Вона співпрацює з великими компаніями, включаючи Pepsi і L'Oréal, для прискорення розвитку.

Незалежні експерти назвали новий фермент великим досягненням.

Отриманий пластик за властивостями не поступається тому, що виготовляється  з нафтопродуктів, і може використовуватися знову для виготовлення пластикової упаковки, що дозволить досягти замкнутого виробничого циклу.

Щороку в світі виробляється близько 350 млн тонн пластику, і близько 200 млн тонн практично відразу ж стають твердими побутовими відходами, тому що використовуються протягом короткого проміжку часу і надалі не піддаються переробці. Одна п'ята світового пластику припадає на поліетилентерефталат (ПЕТ) – цей матеріал використовують для виготовлення текстилю та упаковки, переважно пластикових пляшок для води і газованих напоїв.

ПЕТ є складним поліефіром і погано піддається гідролізу через високий вміст ароматичних фрагментів терефталату. Найпоширеніший спосіб його переробки – термомеханічний. На жаль, він призводить до втрати механічних властивостей, і якість матеріалу на виході виходить набагато нижчою, ніж на початку.

В ході дослідження вчені обробляли комерційний аморфний ПЕТ різними ферментами: гідролазами грунтової бактерії Thermobifida fusca; кутіназою патогенного гриба Fusarium solani pisi; і в тому числі кутіназою LCC, отриманою з листового компосту. Вчені виявили, що LCC в 33 рази ефективніший за інші ферменти і демонструє найвищу термостабільність.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті