Захворіло у світі
11,124,651
Померло у світі
526,003
Вилікувалось у світі
5,905,310
Захворіло в Україні
47,677
Померло в Україні
1,227
Вилікувалось в Україні
21,155
Економіка Китаю обвалилась на рекордні 6,8%, на черзі – решта світу

Економіка Китаю обвалилась на рекордні 6,8%, на черзі – решта світу

Країна переживає найсерйозніше в сучасній історії падіння

Економіка Китаю обвалилась на рекордні 6,8%, на черзі – решта світу
фото pixabay.com

Через пандемію коронавірусу та введені у зв’язку із нею карантинні заходи економіка Китаю обвалилась на рекордні 6,8% в річному вираженні, тоді як майже півстоліття росла темпами до 15% на рік.

Як повідомляє ВВС, Китай не знав подібного з часів розрухи і репресій «культурної революції» Мао Цзедуна кінця 1970-х років.

Китай зараз становить 17% світової економіки, а не 4%, як під час минулої епідемії SARS в 2002-2003 роках. Та й масштаби пандемії є різними. Тоді на атипову пневмонію заразилися 8000 осіб в 26 країнах, і близько 800 – приблизно кожен десятий – померли. Зараз тільки померлих вже 150 000, а число хворих перевищило 2 млн чоловік.

Спад в Китаї обіцяє проблеми багатим розвиненим державам, а небагатим країнам, що розвиваються і зовсім загрожує катастрофою. Вони в більшості своїй залежать від припливу іноземного капіталу, а він за час епідемії біжить від них швидше, ніж в попередню  кризу 2008-2009 років.

Всесвітня асоціація фінансистів Institute of International Finance (IFF) підрахувала, що з середини січня, коли стали вимальовуватися масштаби епідемії в Китаї, відтік грошей з ринків, що розвиваються склав $100 млрд і набагато перевищив виведення капіталу навіть на піку фінансової кризи десятирічної давності. І він прискорюється: тільки в березні витекло понад $80 з цих $100 млрд.

Однак Китай є винятком, капітал звідки не витікає, а навпаки прибуває завдяки не пов’язаній з вірусом фінансовій лібералізації . Але навіть за таких умов, економіка країни страждає. Для Китаю падіння цін нафту та металу – хороша новина, оскільки країна є найбільшим імпортером природних ресурсів. Однак, дані першого кварталу не в повній мірі враховують другий шок для китайської економіки – зовнішній. Слідом за спадом виробництва і споживання всередині країни «світова фабрика» зіткнулася з падінням попиту на його продукцію в розвинених країнах.

Китай виробляє майже половину комплектуючих для кінцевої продукції розвинених країн. Якщо попит на айфони і автомобілі на Заході скорочується, постачальники в Китаї розоряються, а його економіка гальмує. Однак цей шок буде відображений тільки в результатах другого кварталу, за квітень-червень. Про них стане відомо в середині літа.

Коронавірус знаменував початок нової ери. Цього року китайська економіка виросте на жалюгідні 2,5%, вважають аналітики. Навіть в 1990 році після кривавого придушення протестів на площі Тяньаньмень в Пекіні китайський ВВП додав майже 4%.

Нагадаємо: днями телеканал FoxNews із посиланням на власні джерела повідомив, що «нульовим пацієнтом» з коронавірусом був працівник вірусологічної лабораторії в Ухані.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті