МВФ та уряд України змінили домовленості щодо нової програми допомоги

МВФ та уряд України змінили домовленості щодо нової програми допомоги

Сторони домовились про зміну 36-місячної EFF на 18-місячну Stand-by

МВФ та уряд України змінили домовленості щодо нової програми допомоги
Фото: imf.org

Уряд України та Міжнародний валютний фонд (МВФ) у рамках переговорів про нову програму співпраці переорієнтувалися з попередньо узгодженої раніше трирічної програми розширеного фінансування EFF на 18-місячну програму Stand-by, яка передбачає менші обсяги. Про це повідомив директор пресофісу МВФ Джері Райс на брифінгу в четвер, 7 квітня, передає Інтерфакс-Україна.

«З огляду на безпрецедентну невизначеність щодо економічних і фінансових перспектив та необхідність зосередити політичні пріоритети на короткостроковому стримуванні та стабілізації переговори переключилися на на 18-місячну програму Stand-by, яка може забезпечити підтримку платіжного балансу для посилення реакції влади», – заявив Райс.

Він також наголосив, що місія МВФ перебуває в тісному контакті з владою України щодо обговорення параметрів нового механізму фінансування, який допоміг би країні ефективно протидіяти пандемії в економіці та медицині.

Райс також додав, що постійна місія обговорює з українськи урядом політики, які можуть бути підтримані швидше через програму Stand-by, ніж через EFF, хоча за програмою EFF у грудні 2019 року було досягнуто попередньої домовленості на рівні менеджменту фонду (staff-level agreement).

«Коли ситуація відновиться, фокус знову може зміститися на вирішення проблем довгострокових структурних реформ в Україні, щоб сприяти сильнішому та більш інклюзивному зростанню», – зауважив представник МВФ.

Нагадаємо: 17 лютого цього року завершилася дія попередньої програми співпраці між Україною і МВФ в рамках механізму Stand-by. Вона була затверджена 18 грудня 2018 року в обсязі – SDR2,8 млрд, або близько $3,9 млрд, однак Україна змогла отримати по ній лише перший транш SDR1 млрд (близько $ 1,4 млрд). Потім планувалися ще два транші за підсумками піврічних переглядів, однак у зв'язку зі зміною президента і уряду країни після виборів було вирішено почати розробку нової програми співпраці. В результаті в 2019 році фінансування з боку Фонду було відсутнє, тоді як Київ заплатив майже SDR1,4 млрд.

Сума фінансування за новою програмою Stand-by поки не називається.

Президент України Володимир Зеленський, Національний банк України і попередній уряд на початку грудня 2019 року домовилися з менеджментом МВФ про відкриття нової трирічної програми EFF на $5,5 млрд. Це програма мала замінити 14-міс. програму stand-by на SDR 2,8 млрд, або майже $3,9 млрд, яка була покликана підтримати країну в період президентських і парламентських виборів минулого року і яка завершилася 17 лютого 2020 року. За останньою інформацією, розмір програми EFF, за даними близьких до переговорів джерел, вдалося збільшити орієнтовно до $8 млрд. 

В оновлений державний бюджет на 2020 рік закладено підтримку від міжнародних фінансових організацій, зокрема пряму підтримку МВФ. Міністерство фінансів розраховує на прийняття банківського законопроєкту, який прискорить отримання траншу.

Позитивне рішення МВФ щодо нової програми дасть уряду змогу отримати також макрофінансову допомогу від ЄС (EUR500 млн) і кредит Світового банку (до $1,0 млрд).

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті