Спотова ціна на газ в ЄС впала за добу на 19%
Ціна спустилась до рівня нижче ціни вартості газодобування в Росії

Спотова ціна на газ в Європі (контракт з поставкою «на наступний день» на голландській TTF) в четвер обвалилась за день відразу на 19% – з $45 до $34 за тисячу кубометрів.
Як повідомляє «Інтерфакс», у Росії газ коштує стільки тільки в одному регіоні країни – в головній газодобувній провінції Ямало-Ненецькому автономному окрузі (регульована ціна для промисловості – 2610 рублів, або $36,8 за тисячу кубів). Це фактично ціна «на свердловині».
На хабі в австрійському Баумгартені (найбільш наближеному до РФ газовому вузлі) ціна газу на даний момент складає $53 за тисячу кубометрів (мінус $10 за добу).
Російські аналітики вважають, що «ця ситуація не може тривати довго».
«Ми вважаємо, що така низька ціна на газ не може триматися довго і, скоріше, обумовлена якимись тимчасовими технічними нюансами, наприклад, продажем газу трейдерами через неможливість знайти (або платити занадто дорогу ціну за ) зберігання. Крім того, гравці ринку СПГ крім звичайних витрат на фрахт танкерів повинні витрачати 1% СПГ в тиждень на підтримку необхідної температури і тиску. Тому партії СПГ, які підходять до Європи, простіше продати по будь-якій ціні, ніж нести додаткові витрати», – відзначили вони.
Однак, з огляду на ситуацію на газовому ринку, аналітики знизили свій фінансовий прогноз для «Газпрому» на короткострокову перспективу.
За підрахунками «Інтерфаксу», рентабельний рівень продажу газу в Європу для «Газпрому» знаходиться на рівні $100 за тисячу кубометрів: $13 – собівартість видобутку, $14 – ПВКК, $27 – транспортування по Росії, мінімум $20 – транспортування до цільових ринків Європи – разом понад $70, а потім треба додати мито в 30%.
В умовах падіння глобального попиту через пандемію зростає потік надлишків зрідженого природного газу на європейський ринок. Обсяг поставок охолодженого блакитного палива на термінали ЄС в травні має всі шанси вийти на друге місце в історії (поки максимум зафіксований в листопаді 2019 року). За 20 днів травня зростання поставок на термінали Бельгії збільшився на 84%, Франції – на 29%.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].