Чехія висилає двох російських дипломатів через шпигунський скандал
Скандал розгорівся у зв’язку з демонтажем пам'ятника маршалу Конєву в Празі

Чехія оголосила двох співробітників російського посольства персонами нон грата. Про це повідомляє агентство Reuters з посиланням на заяву чеського прем'єра Андрія Бабіша і міністра закордонних справ Томаша Петржічека в ході екстреної прес-конференції.
Росія дзеркально відповість на висилку своїх дипломатів з Чехії, заявив РІА Новости сенатор Джабаров.
Персонами нон грата в Чехії оголошені нинішній керівник центру Андрій Кончаков, в.о. керівника представництва «Росспівробітництва» в Чехії, а також ще один співробітник РЦНК Ігор Рибаков, уточнює газета Hospodarske Noviny.
Чеський прем'єр Андрій Бабіш підтвердив, що таке рішення пов'язане з недавнім «недружнім» актом, який Росія зробила щодо Чехії. Він подякував чеським спецслужбам за надану владі країни інформацію.
В останні місяці відносини між Москвою і Прагою залишаються вкрай напруженими, пише Коммерсант. На початку квітня в Празі за рішенням міської влади демонтували пам'ятник маршалу Івану Конєву. Він був встановлений в 1980 році, в 35-ту річницю визволення міста військами 1-го Українського фронту Червоної армії під командуванням маршала Конєва. Слідчий комітет Росії (СКР) у відповідь порушив кримінальну справу за фактом демонтажу пам'ятника. Представників ради столичного району Прага-6 звинувачують в порушенні Кримінального кодексу РФ, а також двостороннього Договору про добросусідство, дружбу і співробітництво.
У Чехії складу злочину в перенесенні пам'ятника не бачать, а віддати його Росії, як кажуть в Міноборони Чехії, не можуть. Пізніше чеський журнал Respekt повідомив, що Москва вирішила помститися ініціаторам знесення пам'ятника: в столицю Чехії з Росії нібито прибув шпигун з дипломатичним паспортом і отрутою рицином в валізі. Він мав отруїти кількох міських керівників, причетних до зносу пам’ятника, свідчать спецслужби. Керівників міста взято під цілодобову охорону.
На думку ряду експертів, видворення дипломатів є єдино можливою відповіддю Чеської Республіки на тиск Росії.
При цьому в ході брифінгу прем’єр Бабіш дав зрозуміти, що росіян висилають не за те, що вони нібито здійснювали шпигунську діяльність, а за те, що один з них направив в спецслужби Чехії «неправдиву інформацію» про небезпеку, що загрожувала чеським політикам. Весь шпигунський скандал, за словами прем'єра, виявився «результатом внутрішньої боротьби між співробітниками посольства Російської Федерації».
Нагадаємо, чеські ЗМІ назвали ім'я російського дипломата, який перевозив рицин для отруєння мера Праги.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].