Захворіло у світі
62,746,222
Померло у світі
1,459,497
Вилікувалось у світі
40,138,626
Захворіло в Україні
732,625
Померло в Україні
12,327
Вилікувалось в Україні
345,149
Медведчука та Коломойського, окрім каналів, пов’язують металургія, енергетика та логістичний бізнес – «Схеми»

Медведчука та Коломойського, окрім каналів, пов’язують металургія, енергетика та логістичний бізнес – «Схеми»

Через офшорні компанії, якими володіє дружина Медведчука Оксана Марченко, він пов’язаний із підприємствами, частки яких належать Коломойському

Медведчука та Коломойського, окрім каналів, пов’язують металургія, енергетика та логістичний бізнес – «Схеми»
фото www.radiosvoboda.org/

Голова політради «Опозиційної платформи – За життя»  та кум Путіна Віктор Медведчук має тісні бізнес-зв’язки у металургії, енергетиці, логістиці нафтопродуктів та медіа із українським олігархом Ігорем Коломойським. Про це йдеться в розслідуванні програми «Схеми: корупція в деталях».

Енергетика. 88% акцій «Прикарпаттяобленерго» записані на п’ять кіпрських фірм: Margaroza Commercial Ltd (25%), Lex Perfecta Ltd (25%), Kerelio Commercial Ltd (12,7%), Miosaria Commercial Ltd (12,5%) та Zocatini Enterprises Ltd (12,5%). Виявилося, що співвласником цього обленерго є родина Віктора Медведчука. Так, політик задекларував, що кінцевим бенефіціаром усіх п’яти фірм є його дружина Оксана Марченко.

У відповідь на запит «Схем» у «Прикарпаттяобленерго» повідомили, що компанія не володіє інформацією, що родина Віктора Медведчука є власницею частки підприємства. «Вся інформація про кінцевих бенефіціарів є у відкритих джерелах», – зазначили на підприємстві.

На ці ж кіпрські фірми записано 89% акцій «Львівобленерго», тож за такими ж розрахунками частка родини народного депутата може складати до 44% акцій енергокомпанії. Ще близько 5% акцій цього обленерго володіє кіпрська Wadless Holdings Ltd. Ця фірма є близькою до оточення бізнесмена Ігоря Коломойського – у 2018 році вона була серед позивачів до напівдержавної ПАТ «Укрнафта» щодо стягнення дивідендів за 2011–2014 роки та їх несвоєчасну сплату. 

Крім того, Wadless Holdings Ltd. належить 9% акцій латвійського PrivatBank, основним акціонером якого є український «Приватбанк», що раніше належав Коломойському та його бізнес-партнеру Геннадію Боголюбову.

Контрольний пакет акцій ПАТ «Запоріжжяобленерго» (60,2%) належить державі. Понад 35% акцій записані на три кіпрські фірми: Lex Perfecta Ltd (16,5%), Bikontia Enteprises Ltd (12,3%) та Kerelio Commercial Ltd (7,1%). Народний депутат Медведчук задекларував, що його дружина є власницею двох з них (Kerelio Commercial та Lex Perfecta) – що вказує на те, що родина депутата могла сконцентрувати близько 12% акцій цього «Запоріжжяобленерго».

Іншу фірму-власницю міноритарного пакету акцій обленерго, Bikontia Enteprises, у ЗМІ пов’язують із бізнесменом російського походження Костянтином Григоришиним та Ігорем Коломойським.

Металургія. Понад 91% акцій ПрАТ «Електрометалургійний завод «Дніпроспецсталь» записані на п’ять кіпрських фірм. Контроль над заводом належить, зокрема, бізнес-групі «Приват». Віктор Медведчук вніс у декларацію фірми зі структури «Дніпроспецсталі». За підрахунками журналістів «Схем», родина Медведчука є кінцевим бенефіціаром щонайменше 17% акцій «Дніпроспецсталі».

90% акцій АТ «Запорізький завод феросплавів» записані на п’ять кіпрських фірм: Soltex Ltd (22,4%), Matrimax Ltd (22,4%), Tapesta Ltd (18,8%), Walltron Ltd (18,6%) та Halefield Holdings Ltd (7,7%). Історично українські ЗМІ зараховували цей завод до сфери інтересів групи «Приват». Але виявилося, що майже половиною заводу, схоже, володіє родина Віктора Медведчука.

Медведчук задекларував 4 з 5 компаній-власників «Запорізького заводу феросплавів».

Це – офшорні компанії з Британських Віргінських островів Seldon Ventures Ltd, Attolam Ventures Ltd, Geiora Management Ltd та Baikeens Investments Ltd. Але чи цими фірмами Марченко володіє повністю, чи лише частково – Медведчук не вказує у декларації, а офшорна зона BVI, на відміну від Кіпру, не розкриває інформацію про бенефіціарних власників. Утім, ці чотири фірми сукупно володіють 41% акцій «Запорізького заводу феросплавів», тож якщо вони належать Марченко повністю – то саме такою є частка родини Медведчука у цьому феросплавному заводі.

П’ята компанія зі структури власності АТ «ЗЗФ» – це кіпрська фірма Halefield Holdings Ltd. Ця компанія, ймовірно, входить до складу умовної групи «Приват», адже у ЗМІ вона згадувалася як одна з найбільших фірм за об’ємами операцій із кіпрською філією «Приватбанку». Саме через цю філію «Приватбанку» Ігор Коломойський та його бізнес-партнер Геннадій Боголюбов вивели $5,5 млрд з українського банку. Суди у цій справі тривають.

Логістичний бізнес. В Одесі розташований великий логістичний комплекс, який спеціалізується на перевалці нафти і зрідженого газу. Його представляють чотири компанії: ПрАТ з іноземними інвестиціями «Синтез Ойл»ПАТ «Ексімнафтопродукт»ПАТ «Одеснафтопродукт» та ТОВ «Укрлоудсистем», які оперують причалами в Одеському порту, розвантажуючи та завантажуючи судна, володіють потужностями для транспортування та резервуарами для зберігання нафти, нафтопродуктів та зрідженого газу.

Власниками усіх цих чотирьох одеських підприємств є кіпрські фірми: Clanton Consulting Ltd, Portial Trading Ltd, Prescona Management Ltd та Inofos Management Ltd. У кожній із них має свою частку родина Медведчука. За даними кіпрського реєстру юридичних осіб, власником 10% акцій кожної з них є кіпрська Tominersa Investments Ltd, яку задекларував Віктор Медведчук. Таким чином сумарна частка родини народного депутата у компаніях Одеського перевалювального комплексу становить близько 10%.

Нагадаємо: до цього «Схеми» що Віктор Медведчук вказав у своїй майновій декларації за 2019 рік компанію, яка фігурує у структурі власності ТОВ «Телерадіокомпанія «Студія 1+1». Так само кіпрська фірма, задекларована Віктором Медведчуком, фігурує у структурі власності іншого телеканалу групи, «2+2» (ТОВ «Гравіс-Кіно»). Через низку компаній вона контролює тут частку розміром 24,51%,  Як і у випадку з «1+1», на офіційному сайті телеканалу «2+2» вказано, що компанію Bolvik Ventures LTD контролює лише бізнесмен Ігор Суркіс, але немає даних про причетність до неї подружжя Медведчука-Марченко.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті