Дефіцит державного бюджету за підсумками 2020 року перевищить 10% ВВП – прогноз Mind

Дефіцит державного бюджету за підсумками 2020 року перевищить 10% ВВП – прогноз Mind

Проте цьогоріч країна має достатні джерела фінансування дефіциту

Дефіцит державного бюджету за підсумками 2020 року перевищить 10% ВВП – прогноз Mind
Фото: Єлизавета Сергієнко/Прес-центр НБУ

У травні 2020 року посилився розрив між дохідною і видатковою частинами держбюджету, в результаті чого дефіцит за підсумками січня – травня досяг 47,9 млрд грн. На підставі інформації за перші п'ять місяців Mind прогнозує, що реальний дефіцит державного бюджету за підсумками року однозначно перевищить 10% ВВП. Про це йдеться в дослідженні з циклу «Макроекономічний прогноз-2020». 

Відповідно до заяв уряду, рівень дефіциту наразі знаходиться в межах запланованого на цей період показника бюджету. Проте, за спостереженням авторів дослідження, показник дефіциту у травні зазвичай знаходиться на нижчому рівні. Крім того, до дефіциту бюджету не включені витрати, які уряд не профінансував у травні. Таким чином він статистично скоротив дефіцит бюджету на більш ніж 10 млрд грн.

Зростаючий дефіцит цьогоріч для України не являє суттєвої загрози: країна має достатні джерела фінансування дефіциту.

По-перше, істотну допомогу Україні надають міжнародні партнери. У червні Україна вже отримала кредити від Міжнародного валютного фонду і ЄС. Важливо, що обидва кредити зараховані до державного бюджету.

По-друге, Україна має хороший потенціал внутрішнього ринку. Завдяки позитивному збігу обставин (перш за все надлишку ліквідності в національній банківській системі) уряд може дозволити собі розміщувати облігації державної позики за досить низькими ставками.

Зокрема, в червні Мінфін залучив до державного бюджету близько 1 млрд грн за тримісячними і шестимісячними ОВДП – за рекордно низькими, як для України, ставками – 7,5 і 8% відповідно. А на початку травня 2020 року – 10 млрд грн за ставкою 11,26% 

Однак, в дослідженні наголошується, така політика матиме свою ціну – нарощування державного боргу країни. Зараз його обсяг становить 1 трлн 935 млрд грн ($72,3 млрд), при цьому зовнішня заборгованість становить 1 трлн 83 млн грн ($40,47 млрд), внутрішня – 852 млрд грн ($31,83 млрд).

Рівень співвідношення українського держборгу до ВВП наразі не перевищує критичної позначки. За прогнозами Mind, до кінця року прямий державний борг не досягне 60% ВВП, навіть якщо падіння ВВП складе 5–7%.

Детальніше читайте у матеріалі Mind: «Макроекономічний прогноз-2020: чого чекати від фіскальної та фінансової політики в Україні».

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло