Захворіло у світі
31,605,656
Померло у світі
970,934
Вилікувалось у світі
21,747,491
Захворіло в Україні
184,734
Померло в Україні
3,705
Вилікувалось в Україні
81,670
Рада попередньо схвалила зміни до КК, якими імплементуються норми «Римського статуту»

Рада попередньо схвалила зміни до КК, якими імплементуються норми «Римського статуту»

А також міжнародного кримінального та гуманітарного права

Рада попередньо схвалила зміни до КК, якими імплементуються норми «Римського статуту»
фото: uifuture.org

Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроєкт №2689 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо імплементації норм міжнародного кримінального та гуманітарного права». За документ в першому читанні проголосував 271 народний депутат.

Зміни в ст. 8 Кримінального кодексу передбачають введення принципу універсальної юрисдикції щодо злочинів агресії, геноциду, злочинів проти людяності та воєнних злочинів, тобто такої дії законодавства про кримінальну відповідальність, не пов'язаної з місцем скоєння злочину, громадянством, постійним місцем проживання підозрюваного або потерпілого, або шкодою національним інтересам держави.

Як відзначають автори законодавчої ініціативи, за останніми підрахунками 147 (76,2%) з 193 держав ввели універсальну юрисдикцію щодо одного або декількох із зазначених міжнародних злочинів, оскільки ці злочини є тяжкими, порушують міжнародне право, переслідування за ці злочини є інтересом і обов'язком не тільки однієї держави або окремих держав, а всього міжнародного співтовариства.

У пояснювальній записці до документа зазначено, що універсальна юрисдикція є потужним інструментом для запобігання безкарності за вказані злочини. Відповідно до практики більшості держав, які ввели і практикують універсальну юрисдикцію, проєкт закону передбачає обов'язкову умову її застосування: винна особа повинна перебувати на території України і не може бути видана іншій державі або міжнародному суду для притягнення до кримінальної відповідальності.

Водночас проєкт закону передбачає відстрочку вступу в силу зазначених змін до статті 8 КК поки не будуть розроблені та внесені зміни до Кримінального процесуального кодексу та інші пов'язані законів щодо особливостей здійснення кримінального провадження за принципом універсальної юрисдикції.

Доповнення КК ст. 311 (Кримінальна відповідальність військових командирів, інших осіб, які фактично діють як військові командири і інших начальників – ІФ) передбачає імплементацію інституту командної відповідальності, регламентованого ст. 28 Римського статуту Міжнародного кримінального суду, підписаного Україною.

На думку авторів документа, цей інститут кримінальної відповідальності є надзвичайно важливим для ефективного переслідування за міжнародні злочини, методика доведення яких і її можливості істотно відрізняються від інших злочинів, вчинених у співучасті.

Рада попередньо схвалила зміни до КК, якими імплементуються норми «Римського статуту»
Інфорграфіка: Слово і діло

Нагадаємо: рік тому Руслан Рябошапка повідомляв, що один із пріоритетів Зеленського на шляху до реінтеграції Донбасу – ратифікація Римського статуту, який Україна підписала ще у 2000 році. 

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті